tóth gabi
Az angolszász sajtó nem először számol be arról, hogy Kijev nukleáris fegyverekre vágyik. Múlt hónapban maga Zelenszkij is kijelentette, hogy Ukrajna megpróbálna atomfegyvereket beszerezni, ha megtagadják tőle a NATO-tagságot.
Ukrajna néhány hónapon belül megépítené az első atombombáját, ha az Egyesült Államok teljesen befagyasztja, vagy jelentősen visszafogja a Kijevnek nyújtott katonai és pénzügyi támogatásokat - jelentette a The Times című konzervatív brit napilap egy ukrán agytröszt kiszivárgott jelentésére hivatkozva.
Az ominózus jelentést az ukrán belügyminisztérium megrendelésére a "Center for Army, Conversion and Disarmament Studies" (Hadsereg-, konverziós és leszerelési tanulmányok központja) nevű kutatóintézet készítette. A dokumentum abból az előzetes feltevésből indul ki, hogy Donald Trump az elnöki beiktatása után leállítja Ukrajna támogatását, amivel az ország gyakorlatilag védtelenné válna Oroszországgal szemben. A jelentés szerzői szerint ezt a kiszolgáltatottságot csak saját atomarzenállal lenne képes megelőzni Kijev, miközben azzal érvelnek a bomba elkészítése mellett, hogy Oroszország megszegte a budapesti memorandumot és megtámadta Ukrajnát, ezzel pedig jogalapot adott Ukrajnának arra, hogy kilépjen az atomsorompó-egyezményből.
A dokumentum szerint Ukrajna nem képes modern nukleáris fegyverek építéséhez szükséges dúsított uránt előállítani, viszont az országban működő kilenc atomreaktorban található plutóniumot fel tudná használni kezdetleges atombombák összeszereléséhez.
- olvasható a jelentésben, amiben azt is megjegyzik, hogy egy ekkora méretű atomarzenál elég lenne az orosz légibázisok vagy koncentrált katonai, ipari vagy logisztikai létesítmények megsemmisítéséhez.
A dokumentum emellett részletesen leírja, mekkora pusztító erővel és hatótávolsággal bírnának az ukrán atomfegyverek, ahogy azt is leszögezi: a puszta létezésük elrettentő erővel bírnia az oroszok számára.
– mondta Valentin Badrak, a dokumentumot készítő agytrüszt igazgatója.
A jelentés kapcsán fontos elmondani, hogy a Bild nemrég arról számolt be hogy Ukrajnának megvan a technológiája és a kellő szakértelme ahhoz, hogy heteken belül összeszerelje az első atombombáját. A német napilap szerint az ukrán vezetés akkor vágna bele egy ilyen projektbe, ha Oroszország újra offenzívát indítana a főváros, Kijev ellen.
Emlékezetes, a múlt hónapban Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna megpróbálna atomfegyvereket szerezni, ha megtagadják tőle a NATO-tagságot, bár később visszavonta ezeket a megjegyzéseit.
Ukrajnának megvan a technológiája és a kellő szakértelme ahhoz, hogy heteken belül összeszerelje az első atombombáját - jelentette a Bild német napilap online kiadása már korábban egy magas rangú ukrán katonai tisztviselőre hivatkozva.
A Bild értesülései szerint Kijev akkor kezdené el összeszerelni az első saját gyártású atomfegyverét, ha Oroszország újra offenzívát indítana a főváros, Kijev ellen. "A Nyugatnak nem szabad azt hinnie, hogy Ukrajna eltűr egy második támadást Kijev ellen” - fogalmazott a neve elhallgatását kérő katonai tisztségviselő, aki ezzel a háború elején látott, az ukrán fővárost célzó orosz offenzívára utalt.
- fogalmazott a Bild forrása, hozzátéve, hogy a Nyugatnak kevesebbet kellene gondolkodnia Oroszország vörös vonalain, és többet az övéikről.
A Bild leleplező cikkének megjelenése után Volodimir Zelenszkij tanácsadója "hülyeségnek" nevezte a lap állításait. Dmitrij Litvin a Strana című ukrán lapnak azt mondta, hogy a Bildet olvasva az volt az érzése, hogy "orosz propagandát" fogyaszt.
Cikkében a Bild külön kiemelte, hogy Ukrajna atombomba építésre vonatkozó terveinek tudatában értelmet nyernek Volodimir Zelenszkij csütörtöki mondatai, melyek szerint az ukrán elnök tájékoztatta Donald Trumpot Kijev atomtörekvéseriől.
- fogalmazott egy rádióinterjúban Zelenszkij, hozzátéve, hogy Trump egyetértett vele.
Zelenszkij szerint Ukrajna túlélését biztosítani kell, ez pedig csak úgy lehetséges, ha felvételt nyer a NATO-ba, vagy atomfegyvereket kap. Radikális következtetését arra alapozta, hogy 1994-ben Ukrajna a Budapesti Memorandum keretében lemondott a területén található szovjet atomfegyverekről, ezért cserébe pedig biztonsági garanciákat kapott az Egyesült Államoktól, az Egyesült Királyságtól és Oroszországtól, amik mára hatástalanná váltak.
– mondta az Európai Tanács csúcstalálkozóján az ukrán elnök. Szerinte Ukrajnának vagy atomfegyvereket kell adni, vagy be kell venni egy hatékony katonai szövetségbe, amire a NATO-n kívül nem lát más reális alternatívát. Egyúttal azt is kifejezte, hogy Kijev jobban örülne a NATO-tagságnak, mint a másik megoldásnak.