Ilyet még nem látott: Magyar Péter rászólt egy árvízi önkéntesre, hogy ne lapátoljon

POLITIK
KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.09.16.

CDU-elnök: nem kérünk több afgán és szír migránst

Friedrich Merz szerint bevándorlásellenes fordulatra van szükség Németországban.

A jelenleg ellenzékben lévő Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke az afgán és szír migránsok befogadásának azonnali leállítására szólította fel a német kormányt. Friedrich Merz szerint a bevándorlásról szóló politikai viták ideje végleg lejárt, és eljött a cselekvés ideje  - írja a Bild német napilap online kiadása. 

CDU-elnök: nem kérünk több afgán és szír migránst

"Elég volt abból, hogy a fegyverviselési szabályokról vitatkozunk. Nem a késekkel van a probléma, hanem az emberekkel, akik késekkel sétálnak az utcán. Az esetek többségében menekültekről van szó, és a bűncselekmények többségében iszlamista indítékok állnak mögöttük. A tetthelyen tett látogatások, az együttérzés kifejezése és a szokásos büntetés-végrehajtás jó és szükséges, de a terrorcselekmény után már nem elegendőek"

- fogalmazott a közösségi oldalán közzétett nyílt levelének elején Friedrich Merz, aki a Solingenben elkövetett terrortámadás miatt azonnali és radikális intézkedésekre szólította fel a kormánypártokat és Olaf Scholz kancellárt. 

"Kancellár úr! Felszólítom Önöket, hogy működjenek együtt velünk annak érdekében, hogy gyorsan és további késedelem nélkül hozzunk meg olyan döntéseket, amelyek a további terrortámadások megelőzését célozzák. Lehetővé kell tenni az menekültek deportálását Szíriába és Afganisztánba, miközben ezekből az országokból nem fogadunk be több embert. Aki Németországból menekültként utazik a hazájába, azonnal el kell, hogy veszítsa a németországi tartózkodási jogát. Állandó ellenőrzéseket kell végezni a német határokon, következetesen elutasítva az ott tartózkodókat, miközben visszaállítjuk a dublini rendelet szabályait. Eszerint annak, aki biztonságos harmadik országból érkezik, nincs joga Németországban maradni"

- fogalmazott a CDU elnöke, hozzátéve, hogy a szükséges szabályok meghozatala nem tűr halasztást, ezért Scholz kancellárnak a parlamentet megkerülve, rendeleti úton kell szabályoznia a migrációt.

Levele végén Friedrich Merz leszögezi, hogyha a kancellár fél saját hatáskörben döntést hozni, akkor a Kereszténydemokrata Unió készen áll összefogni Scholzzal és a szocialistákkal, hogy közösen parlamenti többséget alkossanak.

„Nem akarunk semmilyen pozíciót a kormányban, egyedül azt akarjuk, hogy teljesítse hivatali esküjét, és megakadályozza a német népet érő károkat. Velünk többségben van a német Bundestagban – ha még van ereje egy ilyen döntés meghozatalához.”

A radikálisan bevándorlásellenes javaslatait azt követően fogalmazta meg Merz, hogy egy szír bevándorló terrortámadást követett el a Németország észak-nyugati részén lévő Solingenben. A támadó válogatás nélkül kezdett el megkéselni embereket a város alapításának 650. évfordulóját ünneplő fesztiválon. Az ámokfutásban hárman haltak meg, és nyolcan súlyosan megsérültek, öt ember állapota továbbra is kritikus. Az elkövető másnap önként adta fel magát a rendőrségen. 

Az Issza al H. néven azonosított merénylő a szíriai Deir ez-Zór városában született, és 2022 december végén érkezett Németországba, ahol nem kapott menedékstátuszt csak úgynevezett kiegészítő védelmet. Az ügyészség szerint a férfi az Iszlám Állam híve volt, a német titkosszolgálatok adatbázisában ugyanakkor nem szerepelt a nyilvántartott radikális iszlamisták között.

Németország hétfőn kiterjesztette a határellenőrzést valamennyi határára az illegális migráció korlátozása érdekében, ami a kritikusok szerint veszélyezteti a schengeni térség szabad mozgásra vonatkozó szabályait.

A német rendőrség a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyeken indít ellenőrzést, kiterjesztve a Lengyelországgal, a Cseh Köztársasággal, Ausztriával, Svájccal és Franciaországgal közös határátkelőhelyek korábbi ellenőrzését. Nancy Faeser belügyminiszter, aki elrendelte az ellenőrzéseket, azt ígérte, hogy a határon átutazóknak nem kell számítaniuk a forgalom jelentős zavaraira. Faeser egy hete hivatalosan bejegyeztette az új ellenőrzéseket az Európai Bizottságnál, azzal érvelve, hogy azokra a Németországba érkező migránsok nagy száma miatt van szükség.

Az ellenőrzések kezdetben hat hónapra szólnak, de meghosszabbíthatók. Az osztrák határon 2015 óta tartanak ellenőrzéseket. Bár a schengeni megállapodás 29 aláíró országa – amely az Európai Unió legtöbb tagját, valamint Norvégiát, Svájcot, Izlandot és Liechtensteint foglalja magában – általában lehetővé teszi a szabad mozgást a belső határaikon, a migrációs helyzet és az iszlám terrorizmus veszélye miatt egyes határátkelőkön visszatértek az ellenőrzések.

A határellenőrzések lehetővé teszik a hatóságok számára a migránsok visszafordítását, ami sokkal egyszerűbb eljárás, mint a beutazás utáni kitoloncolás. Németország 2023 októbere óta mintegy 30 ezer olyan migránst fordított vissza, akiknek nem volt joguk az országba való belépésre. A migráció kérdése akkor került ismét a politikai napirend élére, amikor a múlt hónapban egy szíriai férfi három embert ölt meg egy tömeges késelés során a németországi Solingen városában.

Németország nem akar illegális bevándorlást – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szombaton egy lakossági találkozón a Brandenburg tartományi Prenzlauban.

Ha a tavalyi évhez hasonlóan megint 300 ezer ember jönne be Németországba úgy, hogy csak egy részüket illeti meg menedékjog, „az nem lenne jó” – fogalmazott a kancellár.

Ezért muszáj megvizsgálni, kinek van joga beutazni az ország területére – folytatta, kitérve arra, hogy

„sajnos nem lehet teljes mértékben arra hagyatkozni, hogy a szomszédos országok megteszik azokat az intézkedéseket ezen a téren, amelyeket kötelességük lenne megtenni”.

Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy

a határellenőrzések során betartják az uniós jogszabályokat.

Nancy Faeser német belügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy szeptember 16-tól kezdődően fél évre kiterjesztik az ellenőrzést az ország minden határára az illegális migráció visszaszorítása és az iszlamista szélsőségesek jelentette veszély elhárítása érdekében.

A schengeni övezeten belül határellenőrzéseket normál esetben nem végeznek.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek