kulcsár edina
Újabb példa bizonyítja, hogy Ukrajnában továbbra is burjánzik a rendszerszintű korrupció.
Egy házkutatás során több zsáknyi dollárt és eurót találtak az ukrán nyomozók Mikola Tiscsenko, a kormányzó Nép Szolgája párt korábbi frakcióvezető-helyettesének otthonában - jelentette a helyi sajtó. A parlamenti képviselő családi házát egy emberrablással kapcsolatos ügy miatt szállta meg rendőrség, de a feltárt bizonyítékok alapján most korrupciós vádak miatt is eljárás indulhat a politikus ellen.
Az ukrán főügyészség és az Állami Nyomozó Iroda (DBR) közleménye szerint a rendőrök azért csaptak le Tiscsenko otthonára, mert a politikus "jogellenesen megfosztott a szabadságától egy veteránt". Az említett incidens múlt hónapban történt, amikor Tiscsenko és néhány katonai tisztviselő odalépett Dnyipro belvárosában egy babakocsit toló férfihez, erőszakkal betuszkolták egy furgonba, majd elvitték egy toborzóközpontba. Mint később kiderült, a férfi a különleges elhárítás katonája volt, akit egy súlyos sérülés miatt leszereltek. Noha az erőszakkal elhurcolt áldozat nem tett feljelentést az elrablói ellen, az esetről készült amatőr felvételek akkora felháborodást váltottak ki, hogy az ügyészég hivatalból eljárást indított.
Az ügy miatt tartott házkutatás során végül semmilyen bizonyíték sem került elő az emberrablással kapcsolatban, előkerült viszont több zsáknyi készpénz, luxusórák és néhány aranyrúd.
A hatóságok úgy vélik, hogy a több százmillió forintnak megfelelő vagyont illegális forrásokból szerezte a politikus, ezért korrupciós vádemelést fontolnak ellene. Ezt az elképzelést erősíti, hogy Tiscsenko kettétörte a telefonját, amikor a nyomozók megjelentek az otthonánál.
Az ukrán képviselő arra egyelőre nem adott magyarázatot, hogy miért tárolt ennyi készpénzt az otthonában, az emberrablással kapcsolatos vádakra pedig csak annyit mondott, hogy az áldozat provokálta a rendőröket.
Tiscsenkót egyébként tavaly kizárták a Zelenszkij nevével fémjelzett Nép Szolgája pártból, miután kiderült, hogy a háború kirobbanása után többször is Európába, Vietnámba és Thaiföldre utazott nyaralni a családjával. Az eset után az ukrán elnök rendeleti úton tiltotta meg, hogy a hadiállapot alatt a tisztségviselők külföldre utazzanak vakációzni.
Az eset kapcsán fontos elmondani, hogy Ukrajnában szinte minden hétre jut egy hasonló kaliberű korrupciós botrány. Néhány hónapja például Volodimir Zelenszkij elnöki hivatalának egyik vezető tanácsadóját vették őrizetbe korrupciós bűncselekmények és sikkasztás gyanúja miatt. Mindez jól mutatja: az ukrán kormány határozott lépései ellenére továbbra is burjánzik a rendszerszintű korrupció az országban. Ezt igazolja egy, a Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség által végzett felmérés, amely szerint az orosz–ukrán háború után a magas szintű korrupció áll a második helyen az ukránok fő problémái között. A lakosság 87,9 százaléka és a vállalkozások 81,3 százaléka szerint emelkedett a sikkasztások szintje az országban a 2022-es mértékhez viszonyítva. Sokan ebben Volodimir Zelenszkij felelősségét is látják, ugyanis a válaszadók mintegy 50 százaléka úgy gondolja, hogy a korrupció leküzdése az elnök és hivatalának a felelőssége.
Mielőtt Moszkva 2022 februárjában támadást indított volna Kijev ellen, Ukrajna folyamatosan ott szerepelt a világ legkorruptabb országainak toplistáján. A háború kirobbanása után azonban a nyugati sajtóorgánumok és befolyásos közszereplők varázsütésre a szabadság és a demokrácia bástyájaként kezdték el beállítani az országot. Az ukrajnai korrupció mértéke azonban továbbra is aggodalomra ad okot, és jelentősen akadályozhatja az ország európai uniós csatlakozási szándékát.