kulcsár edina
"A kis Magyarország diplomáciai leckét tanít Németországnak, Franciaországnak és az EU-nak" - jelentette ki a Bundestag képviselője.
Zaklin Nastic német baloldali képviselő egy terjedelmes Facebook-bejegyzésben méltatta Orbán Viktor békemisszióját, melynek keretében a magyar kormányfő ellátogatott Kijevbe, Moszkvába, Pekinge és Washingtonba, hogy a háború lezárásának lehetőségéről beszéljen az érintettekkel. Nactic szerint a magyar miniszterelnök az elmúlt hetekben áttörte a "diplomáciai zajfalat", valamint "leckét tanított Németországnak és Franciaországnak" azzal, hogy megmutatta: Oroszország hajlandó a békéről tárgyalni.
- fogalmazott a közösségi oldalán Nastic, hozzátéve, hogy a német kormánynak Orbán példáját kellene követnie ahelyett, hogy a NATO-csúcson még több fegyvert követel Ukrajnának. "A német kormány magyarázza meg a lakosságnak, hogy Orbánnak miért sikerül az, amit Scholznak már régóta meg kellett volna tennie"- zárta gondoltait a politikus.
A lengyel származású Zaklin Nastic 1990-ben költözött Hamburgba, 2017 óta pedig a várost képviseli a német szövetségi parlamentben (Bundestag). A politikus kétszer is a Die Linke párt színeiben került be a törvényhozásba, de januárban átült az akkor frissen alapított „Sahra Wagenknecht Szövetség - az értelemért és az igazságosságért" (BSW) nevű pártba.
A BSW névadó-alapítója, Sahra Wagenknecht egyébként szintén elismerően nyilatkozott nemrég Orbán Viktor diplomáciai erőfeszítéseiről, valamint felszólította Olaf Scholz német kancellárt, hogy kövesse a magyar kormányfő példáját.
– jelentette ki egy közösségi oldalára feltöltött videóban Wagenknechet.
Mint ismert, Orbán Viktor magyar miniszterelnök az európai uniós elnökség kezdetén békemissziót indított. A kormányfő múlt heti, kijevi és moszkvai tárgyalásai után Kínába utazott, ahonnan az Egyesült Államokba repült. Itt részt vesz a NATO július 9-e és 11-e között zajló csúcstalálkozóján.
A békemisszió részeként a magyar kormányfő tárgyalást folytatott Recep Tayyip Erdogan török államfővel is, akivel megvitatták az orosz-ukrán háború ügyét. Orbán Viktor a magyar békemisszió támogatását kérte a török kollégájától arra tekintettel, hogy a konfliktusban Törökország volt az eddigi egyetlen sikeres közvetítő ország.