tóth gabi
Még ebben az évszázadban megállhat a gyarapodás.
Az ENSZ legújabb előrejelezése szerint a világ népessége 2087-ben fog tetőzni, amikor várhatóan 10,3 milliárd ember él majd a Földön, ezt követően pedig a globális populáció csökkenő pályára áll - írja a világszervezet adataira hivatkozva a The Guardian brit napilap
A Guardian beszámolója szerint a világ népessége 2100-ra a korábban vártnál 200 millióval kevesebb lesz, mivel a jólét, a csökkenő születési ráták, a hosszabb élettartamok globális elterjedése miatt megállhat az emberiség robbanásszerű növekedése.
– magyarázta az eredményt Li Junhua, az ENSZ gazdasági és szociális ügyekért felelős főtitkárhelyettese.
Az országok több mint felében jelenleg az egy nőre jutó élveszületések átlagos száma már 2,1 alatt van, ami az a szint, ahol a népesség stabil. A jelentésben vizsgált országok közel egyötödében - köztük Kínában, Olaszországban, Dél-Koreában és Spanyolországban - kevesebb mint 1,4 születés jutott egy nőre, amit a szervezet "rendkívül alacsonynak" nevezett. Emiatt a nők világszerte átlagosan egy gyermekkel kevesebbet szülnek, mint 1990 körül.
Wolfgang Lutz, a bécsi Wittgenstein Demográfiai és Globális Humántőke Központ alapító igazgatója szerint a termékenységi ráta csökkenése valószínűleg a fiatalabb generáció értékváltozásaival függ össze, akik számára „a gyermekvállalás nyilvánvalóan kevésbé fontos a sikeres élet kulcsfontosságú dimenziójaként”, mint a korábbi generációk számára.
A legnagyobb vesztese ennek a folyamatnak Európa lesz: 2100-ra a kontinens népessége a 2020-as csúcsértékhez képest 21 százalékkal fog csökkenni.
Az ENSZ jelentése szerint ráadásul a világ népességének 28 százalékát kitevő 63 államban, köztük Kínában, Németországban és Japánban a népesség mérete 2024 előtt már tetőzött.
Ez jelentős fordulat ugyanezen jelentés 2022-es kiadásának becslésével szemben, amely szerint a világ népessége a 2080-as évekre 10,4 milliárd főre emelkedik, és 2100-ig ezen a szinten marad. A korábbi kiadások szintén mind a 22. századig tartó folyamatos növekedést jósoltak.
Bár a növekedés lelassulása sok ország számára, különösen Európában súlyos gondokat okozhat, és teljes kormányzati és gazdasági rendszer átalakítását sürgeti , az emberiség stabilizálódásának pozitív hatásai is lehetnek.
A népesség csökkenése segíthet az éghajlatváltozás mérséklésében, mivel csökken az olyan szén-dioxid-intenzív tevékenységek iránti kereslet, mint a repülés vagy a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével előállított energia. Szerepet játszhat az erdőirtás csökkentésében is, amelyet gyakran azért hajtottak végre, hogy utat törjenek az élelmiszertermelés, a lakhatás és a foglalkoztatás számára.
Néhány közgazdász, például David Miles, az Imperial College Business School pénzügyi közgazdász professzora kiemelte, hogy a népesség csökkenése csökkenti a lakhatásra, az infrastruktúrára és a szolgáltatásokra nehezedő nyomást. Mások úgy vélik, hogy az országok jobban kihasználhatnák a "hosszú élettartamból származó hozadékot", tőkét kovácsolva az egészségesebb idősebb generációkból.
A munkaképes korú népesség csökkenése és az idősek nagyobb aránya azonban további nyomást gyakorol majd az államháztartásra.
- mondta Charles Goodhart, a London School of Economics professzora. Szerinte emiatt a növekedési trend megfordulása azonnali lépéseket követel a nyugati világ kormányaitól.
Az ENSZ emiatt sürgette a gyors ütemben öregedő társadalmakat, hogy használják a technológiát a termelékenység javítására, az egész életen át tartó tanulás ösztönzésére és a munkával töltött életidő meghosszabbításának lehetőségeinek megteremtésére.