kulcsár edina
Kritikusok szerint Biden törvénytelen és alkotmányellenes támadást indított az igazságszolgáltatás ellen.
Joe Biden amerikai elnök egy hétfőn megjelent véleménycikkben közölte, hogy kísérletet tesz a több mint 200 éve érintetlenül működő amerikai legfelsőbb bíróság radikális átalakítására, mert szerinte "nem normális az, ami jelenleg a testületben történik". A New York Post hírportál beszámolója szerint Biden "reformjavaslatai" egyértelműen Donald Trump ellen irányulnak, mivel azok jelentősen korlátoznák a republikánus elnökjelölt jogköreit, ha ismét hatalomba kerülne.
A Washinton Postban megjelent cikke szerint Biden három jelentős szabályozást kíván bevezetni egy alkotmánymódosítás keretében. Egyrészt 18 évben korlátozná a legfelsőbb bíróság tagjainak hivatali idejét, másodrészt hatályba léptetne egy kötelező érvényű etikai kódexet a bírák tevékenységére vonatkozóan, aminek be nem tartása szankciókat vonna maga után. Harmadrészt pedig töröltetné a Legfelsőbb Bíróságnak azt a határozatát, ami az elnöki immunitást a hivatali cselekedetek jelentős részére kiterjesztette.
- fogalmazott Biden, többször kihangsúlyozta, hogy a javaslatai a bíróság azon döntése ellen irányulnak, ami Trumpnak mentelmi jogot biztosított a hivatalos minőségében hozott intézkedései esetében.
Alkotmányjogi szakértők szerint Biden javaslatai közül az alkotmánybírák hivatali idejének korlátozása lenne a legradikálisabb beavatkozás. A testület tagjainak mandátuma jelenleg élethosszig tart, és ettől csak alkotmányjogi vádeljárás keretében lehet megfosztani őket. Ezt a 1789-es bírósági törvény rögzítette, ami azóta változatlan. A szakértők hangsúlyozták, hogy a Biden által megjelölt 18 éves korlát nem hasraütés-szerűen lett meghatározva, egy ilyen szabály bevezetése esetén ugyanis azonnal három konzervatív bíró esne ki a legfelsőbb bíróságból.
Az amerikai lapok külön kiemelték, hogy a jelenlegi politikai környezetben rendkívül kicsi a valószínűsége annak, hogy Biden javaslati a gyakorlatban is megvalósulnak. Egy alkotmánymódosításhoz ugyanis a Képviselőház és a Szenátus kétharmados támogatására, vagy a tagállamok kétharmadának alkotmányozó többségére lenne szükség, de ezek közül egyik sem adott a demokrata kormány számára.
A Washington Post egy korábban megjelent cikke szerint az elnök által ismertetett "reformjavaslatok" teljesen szembemennek Biden korábbi politikájával. A szenátus igazságügyi bizottság elnökeként ugyanis hevesen ellenzett bármilyen alkotmánybíróságra vonatkozó szabályozást. Sőt, a 2020-as elnökválasztási kampány során is elutasította a párttársai azon javaslatát, hogy a kilenc fős testület létszámát növeljék meg 11 vagy 13 főre.
Biden tervei kapcsán fontos elmondani, hogy Donald Trump három legfelsőbb bírát is kinevezett a 2017 és 2021 közötti, első elnöki ciklusában, amivel radikálisan megváltoztatta a bíróság összetételét. Jelenleg a testületben hat republikánus és három demokrata elnök által kinevezett bíró foglal helyet. Ez a 6:3 arányú összetétel rendszeresen ideológiai feszültségekhez vezet, mivel a bíróság gyakran elgáncsolja a demokraták szempontjából fontos javaslatokat, miközben a republikánus számára pozitív ítéleteket hoz.
Ennek egyik ékes példája, hogy a bíróság nemrég kimondta, hogy büntetlenség illeti meg az Egyesült Államok mindenkori elnökét a hivatalos minőségében hozott intézkedései esetében. Ezzel a döntéssel helyt adott Donald Trump fellebbezésének, amit a 2021. január 6-i, Capitolium elleni ostrom kapcsán nyújtott be. A határozat következtében a zendüléssel megvádolt Trump elleni pereket megszüntették, elhalasztottak, vagy visszaküldtek alacsonyabb szintű bíróságokra.