tóth gabi
Fokozódik a feszültség a Közel-Keleten.
"Könyörtelen katonai csapást" helyezett kilátásba Ciprussal szemben a Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalom vezetője, ha a szigetország megengedi Izraelnek, hogy a területét található katonai támaszpontokat használja - írja a Politico hírportál.
- fogalmazott a Hezbollah vezetője, Hasszán Nazrallah, hozzátéve, hogy agresszió esetén a szervezet vissza fog vágni a rendelkezésére álló összes fegyverrel.
A terroristavezér leszögezte, hogy van egy listája olyan célpontokról, amelyekre képesek precíziós csapást mérni. Elmondása szerint „megbízható forrásokból származó információ" vannak arról, hogy Izrael megpróbál hozzáférést szerezni a ciprusi légitámaszpontokhoz. Mint fogalmazott, „ebben az esetben katonai célpontokká válnak a földközi-tengeri létesítmények”.
Nikos Christodoulides ciprusi elnök a fenyegetésre úgy reagált: Ciprus továbbra sem vesz részt fegyveres konfliktusban, és megoldásként tekint magára, mintsem problémaként. Úgy fogalmazott, a Hezbollah vezetőjének nyilatkozata nem kellemes, de nem a valóságra reflektál, mert Ciprus nem háborúzik.
A Politico beszámolója szerint a mostani volt az első alkalom, hogy a Hezbollah-vezér nyíltan megfenyegette Ciprust, az Európai Unió tagját. A portál külön kiemeli, hogy a Földközi-tengeri sziget nagyjából 200 kilométerre fekszik Libanontól. Hozzátéve, hogy Ciprusnak és Izraelnek van egy érvényben lévő kétoldalú védelmi megállapodása, amelynek értelmében rendszeresen közös tartanak hadgyakorlatokat.
A fenyegetés kapcsán fontos kiemelni, hogy Ciprus nem tagja az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO).
Mint ismert, az Irán által támogatott Hezbollah több száz rakétát lőtt ki Izraelre, amióta a Hamász október hetedikén megtámadta a zsidó államot. Az azóta eltelt időben Izraelnek több magasrangú Hezbollah-parancsnokot is sikerült likvidálnia célzott csapásokkal.
Az izraeli hadsereg kedden este azt közölte, hogy jóváhagyta a műveleti terveket egy libanoni offenzívához. Aznap Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter is figyelmeztetett, hogy hamarosan döntés születhet a libanoni Hezbollah síita szervezet elleni háborúról.
A német titkosszolgálatok "a moszkvai terrortámadáshoz hasonló" merényletetek lehetősége miatt adtak ki figyelmeztetést, miután az afganisztáni székhelyű ISIS-K terrorszervezet „puha célpontok”, köztük az Európa-bajnokság futballmérkőzései elleni támadásokra buzdított - írja a helyi sajtó.
- fogalmazott Thomas Haldenwang, a német belügyi hírszerző ügynökség (BfV) vezetője, hozzátéve, hogy a nemzetközi terrorszervezetek közül „minden bizonnyal az ISIS-K a legveszélyesebb csoport”.
Haldenwang kijelentette, hogy a Hámász és Izrael között kirobbant háború kezdete óta megnőtt az iszlamista terrorizmus veszélye. Elmondta, hogy az antiszemita bűncselekmények száma robbanásszerűen megemelkedett Németországban, és a zsidó szimbólumokat viselő emberek gyakran nem tudnak úgy kimenni a nyilvánosság elé, hogy ne szidalmaznák, vagy ne támadnák meg őket.
A német lapok külön kiemelték, hogy terrortámadás veszélye miatt kiadott figyelmeztetés egybeesik a németországi Európa-bajnoksággal, ami vonzó célpontot jelenthet a dzsihadista terroristák számára. Az ISIS-K a hét elején közzétett a "Voice of Khorasan" nevű propagandaoldalon egy olyan fotómontázst, amelyen egy gépfegyveres iszlamista látható egy futballstadionban, "lődd le az utolsó gólt!" felirattal.
A Hohenheimi Egyetem felmérése szerint egyébként az emberek 20 százaléka a terrortámadásoktól való félelem miatt elkerüli az EB mérkőzések nyilvános megtekintését.
– monda a figyelmeztetés kapcsán Nancy Faeser német belügyminiszter.
Mint ismert, a Moszkva tőszomszédságában található Crocus City Hall kulturális központ ellen március 22-én követett el brutális terrortámadást négy tádzsik állampolgár. A tragédia 144 emberéletet követelt, további 551 ember pedig megsérült. A mészárlásért az Iszlám Állam szélsőséges dzsihadista szervezet afganisztáni ága, az Iszlám Állam-Horaszán Tartomány (ISIS-K) vállalta a felelősséget.
Az ISIS-K-t 2015-ben alapították Kelet-Afganisztánban, azzal a céllal, hogy az Iszlám Állam által elképzelt kalifátusba a közép-ázsiai régiót is integrálják, így kiterjesztve a szervezet hatalmát Észak-Afrikától egészen Kínáig. A csoport Horaszán tartományról kapta a nevét, amely a történelmi időkben a mai Irán északkeleti részét, Afganisztán jelentős területeit és több közép-ázsiai országot magába foglalt. Napjainkban az ISIS-k központja Afganisztán található, melynek szinte minden tartományában működnek egységeik több ezer harcossal.
Az szervezet 2021 augusztusában, a kabuli nemzetközi repülőtéren hajtotta végre az egyik legvéresebb támadását. Ekkor öngyilkos merénylők robbantották fel magukat a menekülni próbáló tömegben. A merényletben 183-an vesztették életüket – köztük amerikai katonák és afgán civilek –, valamint több mint 150-en megsérültek.