tóth gabi
Az üzenetek hatására egy képviselő lemondott a mandátumáról.
Svédországban szerdán megkezdődött a bírósági tárgyalása egy radikális "viking szekta" két vezetőjének, akiket azzal vádolnak, hogy lefejezéssel és felakasztással fenyegettek meg több politikust - írja a Samnytt helyi hírportál. A lap beszámolója szerint a vádlottak eddig minden meghallgatásukon azzal védekeztek, hogy a svéd igazságszolgáltatásnak nincs hatalma felettük, és a sorsukról egyedül a viking istenek dönthetnek.
A szürreális ügy középpontjában az 58 éves Ditta Rietuma és a 86 éves Lars Rutger Solstråhle áll, akik a "Gudalandet" (istenek földje) nevű viking szektát vezetik. A csoportnak körülbelül 10 tagja van, a székhelye pedig a Stockholm és Göteborg között félúton található Gullspång nevű kisvárosban található.
Egy korábban készült rendőrség jelentése szerint a szekta "kultusz-szerű", és "összeesküvés-elméletekre épül". A tagjai nem hisznek a politikai rendszerekben, illegálisnak tartják a svéd demokráciát, és azt állítják, hogy ők testesítik meg az emberiség megváltását.
A most bíróság elé került ügy 2023 tavaszáig nyúlik vissza, amikor a svéd szociális szolgálat (LVU) kiemelt három kiskorú gyermeket egy szektához köthető családból a kicsik egészséges fejlődésére hivatkozva.
A csoport tagjai természetesen nem fogadták kitörő lelkesedéssel a döntést, amiért a gullspång-i önkormányzatot tették felelőssé. Ennek úgy adtak hangot, hogy több száz fenyegető e-mailt küldtek a helyi képviselőknek és polgármesternek. A levelek mindegyikében ugyanaz állt: a politikusokat gyerekrablónak nevezték, amiért lefejezésre és kötél általi halálra ítélték őket.
A szekta két vezetője később egy videót is közzétett az interneten arról, hogy felállítanak a kertjükben egy "akasztó helyiséget", ahova minden halálra ítélt képviselőt várnak a kivégzésre.
Gullspång polgármestere azt mondta a helyi sajtónak, hogy címzettek többsége kinevette a fenyegető leveket, egy képviselő viszont lemondott, mivel féltette a saját és családja életét.
A szekta két vezetőjét többrendbeli hivatalos személy elleni fenyegetéssel és jogellenes fenyegetéssel vádolják. Eddig minden meghallgatásukon azt mondták, hogy a szóban forgó levelek nem minősülnek fenyegetésnek, mivel joguk van dönteni a halálbüntetésről.
A bírósági iratok szerint az ügynek 24 felperese van. Ha a vádlottakat elmarasztalják, akár öt év börtönbüntetést is kaphatnak.