kulcsár edina
A helyiek szerint a mindent elárasztó galambürülék élhetetlenné tette a várost.
A Hessen tartományban található Limburg-an-der-Lahn város lakói múlt hét vasárnap nem csak európai parlamenti és önkormányzati választáson vettek részt, hanem arról is szavaztak, hogy tömegesen megsemmisítsék-e a városban élő galambpopulációt. A különös népszavazás hitelesített eredményét szerdán hirdették ki, mely szerint az emberek egyértelmű többsége, 53 százaléka voksolt a repülő kártevők kiirtása mellett. A döntés óriási felháborodást váltott ki az állatvédők körében - írja a Bild német napilap online kiadása.
A galambok kiirtásáról tavaly novemberben döntött a limburgi városvezetés, miután az önkormányzatot elárasztották a repülő kártevőkkel kapcsolatos állampolgári panaszok. A helyiek szerint a városuk élhetetlenné vált a mindent elárasztó galambürülék miatt, ami nem csak közterületeket és az éttermek teraszait teszi használhatatlanná, hanem a történelmi épületeket is károsítja. A Der Spiegel hírportál beszámolója szerint a városban élő galambok száma a koronavírus-járvány alatt nőt meg ugrásszerűen, a madarak többsége pedig a Limburg főterén található székesegyház tornyaiban fészkel.
Az önkormányzat galambirtással kapcsolatos döntését csak azért nem hajtották végre azonnal, mert egy maroknyi állatvédő szervezetnek sikerült elérnie, hogy népszavazást tartsanak a kérdésben. A voksoláson végül az emberek több mint 53 százaléka – összesen 7530 személy – támogatta a galambok tömeges leölését.
Marius Hahn, a város szocialista polgármestere azt mondta, ő személy szerint nem hitte volna, hogy a lakosok ennyire egyértelműen támogatják majd a madarak kiirtását.
- fogalmazott a Der Spiegelnek a polgármester, aki azt is elárulta, hogy a népakarat végrehajtására egy solymászt fognak alkalmazni, akinek az lesz a feladata, hogy csapdába csalja a galambokat, majd egy fabottal fejbe ütve elkábítsa őket, és kitörje a nyakukat. A teljes populáció kiirtására két év áll majd a rendelkezésére.
Ahogy arra számítani lehetett, a népszavazás eredménye óriási felháborodást váltott ki az állatvédők körében, akik „gyilkosok bandájának” és „emberi söpredéknek” nevezték a városlakókat. Egyes sajtóbeszámolók szerint a galambok kiirtására felbérelt solymász már több halálos fenyegetést is kapott.
– mondta egy állatvédő a Sky News hírcsatornának tavaly, amikor a város eredetileg elfogadta a galambirtásról szóló tervet.