tóth gabi
Dróncsapást mértek a terrorszervezetre.
Az Egyesült Államok dróntámadást hajtott végre a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet egyik szomáliai bázisa ellen, melyben valószínűleg életét vesztette Abdulqadir Mumin, a terroristacsoport regionális vezetője - jelentette az NBC News amerikai hírportál.
A Pentagon alá tartozó Afrikai Parancsnokság (AFRICOM) arról adott tájékoztatást, hogy május 31-én légicsapást hajtott végre Szomália északkeleti részén, az Ádeni-öböltől délre fekvő területen, amely során három, az Iszlám Államhoz köthető fegyveres meghalt. A közleményből az nem derült ki, hogy kik voltak a légicsapás áldozatai, az NBC News ugyanakkor arról számolt be, hogy a támadás fő célpontja Abdulqadir Mumin, az Iszlám Állam regionális vezetője volt, aki valószínűleg életét vesztette.
Ezt az értesülést három amerikai tisztviselő meg is erősítette az hírportálnak, a források szerint az ugyanakkor továbbra sem világos, hogy a Nemzeti Terrorelhárítási Központ (NCTC) által Mumin néven azonosított terroristavezér meghalt-e a légicsapásban. Egy negyedik amerikai tisztviselő csak azt erősítette meg, hogy az Iszlám Állam egyik magas rangú vezetője volt a légicsapás célpontja, de a személy nevét nem kívánta kommentálni.
Az NCTC szerint Mumin a Iszlám Állam szomáliai szervezetének alapítója és vezetője, amely elsősorban az északkelet-szomáliai Puntföld nevű félautonóm területen működik.
Az amerikai hírszerző ügynökségek szerint az Iszlám Államnak még mindig több ezer "katonája" van világszerte, többségük Észak-Irakban és Szíria északkeleti részén. Szomáliában mindössze 100-200 fegyverese van a terrorszervezetnek, ami elsősorban az ország északi részén tevékenykedik. Az afrikai kontinensen Líbiában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Mozambikban is jelen van az Iszlám Állam.
Abdulqadir Mumin egyébként Szomáliában született, 1990–2003 között a svédországi Göteborgban, ezt követően pedig Londonban élt. A brit fővárosban radikalizálódott, és iszlamista prédikációkat tartott helyi mecsetekben. 2015. október 22-én hazaköltözött a szülőföldjére, és hűséget fogadott az Iszlám Államnak. Egy évvel ezután az amerikai külügyminisztérium "globális terroristává” nyilvánította.