kulcsár edina
Megszületett az első jelentősebb megállapodás a két ország között.
Ukrajna legnagyobb magánkézben lévő energetikai vállalata, a DTEK hosszútávú földgázvásárlási szerződést kötött az amerikai Venture Global gázipari óriásvállalattal - jelentette a Financial Times pénzügyi magazin online kiadása.
A megállapodás értelmében a DTEK 2024 és 2026 között "nagyobb mennyiségű" cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárol az amerikai partnerétől. Az ezt követő 20 évben pedig kötelezettséget vállal arra, hogy minden évben legalább 2 millió tonna LNG-t vásárol egy kiaknázás alatt álló amerikai földgázmezőből.
Mivel Ukrajnának nincsen cseppfolyósított földgázt visszagázosító tengeri terminálja, az amerikai földgáz az Unió területén lévő vezetékeken keresztül fog eljutni a vásárlóhoz. Ennek kapcsán a DTEK állítólag szerződéseket írt alá az Ukrajnához vezetékes csatlakozással rendelkező európai államokban található infrastruktúra használatáról.
- mondta Ivan Geliukh, a DTEK vezérigazgatója.
Az ukrajnai szerződés kapcsán fontos elmondani, hogy az orosz-ukrán háború kitörése után bevezetett energetikai szankciók nagyon jól jöttek az Egyesült Államoknak, amely azóta sokkal több, majdnem kétszer annyi cseppfolyósított földgázt szállít Európának, mint korábban.
Hetekkel az orosz invázió után Joe Biden amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke stratégiai paktumot kötött, amelynek értelmében az európai vállalatok amerikai LNG vásárlása mellett határozták el magukat. Ennek a paktumnak meg is látszik az eredménye: a tavalyi volt a harmadik egymást követő év, amikor az USA több LNG-t szállított Európába, mint bármely más ország. (Az Amerikai Egyesült Államok után Katar és Oroszország Európa legnagyobb beszállítói.)
Szakértők szerint „amíg Ukrajnában folytatódik a háború, addig az európaiak továbbra is zabálni fogják az amerikai cseppfolyósított földgázt.”
Ukrajna egyébként nem tervezi az orosz gáz Európába irányuló tranzitjáról szóló szerződés meghosszabbítását, vagy új megállapodás kidolgozását – jelentette be nemrég az ukrán energiaügyi miniszter. Herman Haluscsenko közleményében azt írta, hogy a döntést az ukrán gázellátó rendszeren tavaly végrehajtott terheléses teszt alapján hozták meg. Ez kimutatta, hogy a rendszer a gázszállítási, valamint a föld alatti tárolási képessége alapján az orosz gáz tranzitja nélkül is működőképes.
Kijev és Moszkva között 2019-ben kötött ötéves, 2024 decemberében lejáró gázszállítási megállapodást, amely biztosítja orosz földgáz szállítását Ukrajnán keresztül. Az orosz gázimport a 2022 februárjában kirobbant orosz-ukrán háború ellenére sem állt le, habár az érintett országok azóta is folyamatosan keresik az orosz gáz kiváltásának lehetőségét és alternatív beszerzési lehetőségeket.