KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.06.29.

Amerikai atomtengeralattjáró bukkant fel Európa partjainál

Az amerikai erődemonstráció hetekkel azután történt, hogy Oroszország tengeralattjárót vezényelt Kubába.

Egy nukleáris fegyverek hordozására is alkalmas amerikai atommeghajtású tengeralattjáró, valamint több kísérőhajó és repülőgép bukkan fel Norvégia partjainál - derült ki az Egyesült Államok Haditengerészetének legfrissebb közösségi médiás bejegyzéséből. Az előre be nem jelentett küldetés célját nem tüntették fel a posztban, szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy Amerika kifejezetten Oroszországnak kívánt üzenni a váratlan csapatösszevonással.

Amerikai atomtengeralattjáró bukkant fel Európa partjainál

A Business Insider beszámolója szerint az amerikaiak a USS Tennessee atommeghajtású tengeralattjárót, a USS Normandy cirkáló hadihajót, egy P-8A Poseidon tengeri felderítő repülőgépet, valamint egy E-6B Mercury stratégiai kommunikációs repülőgépet vezényeltek az Északi-tengerre.

A felvonultatott eszközök közül a USS Tennessee tartozik az amerikai hadsereg nagyágyúi közé. Az Ohio-osztályú atommeghajtású tengeralattjáró 14 ballisztikus rakéta indításra képes, melyek mindegyikében 4-5 nukleáris robbanófej helyezhető el, azaz összesen körülbelül 90 nukleáris robbanófejet képes hordozni. Méretét tekintve ez a legnagyobb tengeralattjáró, amelyeket az Egyesült Államok valaha gyártott, vízkiszorítása 18 750 tonna. A típusból összesen 18 készült, jelenleg az összes aktív szolgálatban áll. A hajóosztály egységeit elsősorban elrettentés céljából küldik járőrözni a világtengerekre. 

Hans Kristensen, az Amerikai Tudósok Szövetségének elnöke azt mondta, hogy a hidegháború óta nem látta az amerikai haditengerészetet ilyen közel akciózni Norvégia partjaihoz. A szakértő azt nem tudta megerősíteni, hogy USS Tennessee fedélzetén atomfegyverek lettek volna, azonban nagy összegben merne arra fogadni, hogy igen. "Ezeket a tengeralattjárókat azért építették, hogy atomfegyvereket hordozzanak" - tette hozzá.

Elemzők szerint a tengeralattjáró pontos helyzetének leleplezésével Amerikai azt kívánta jelezni Oroszországnak, hogy a haditengerészete aktívan tevékenykedik az orosz határok közelében.

Moszkva egyelőre nem reagált nyilvános csatornákon keresztül az amerikai haditengerészet akciójára. 

Az amerikai csapatösszevonás kapcsán fontos elmondani, hogy ez viselkedés Oroszországtól sem áll távol. A hónap elején attól volt hangos a nemzetközi sajtó, hogy három hadihajóból és egy nukleáris meghajtású tengeralattjáróból álló orosz haditengerészeti különítmény érkezett Kuba fővárosának kikötőjébe. 

Az amerikai külügyminisztérium akkor azt közölte, hogy az orosz egység felbukkanásban nem számít rendkívüli eseménynek, Havanna ugyanis számtalan alkalommal fogadott orosz hadihajókat az elmúlt időszakban.

"Oroszország nyilvánvalóan ezzel jelzi nemtetszését azzal kapcsolatban, amit Ukrajna érdekében teszünk"

- fogalmazott John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek