tóth gabi
Amerikai űrhajósok is köszöntötték.
Az 59 éves Oleg Kononyenko orosz űrhajós lett az első ember, aki összesen több mint 1000 napot töltött a világűrben. Ezt az elképesztő rekordot szerdán állította fel az asztronauta, aki jelenleg a Nemzetközi Űrállamoson (ISS) tartózkodik, és szeptember 24-ig biztosan ott is marad, ami azt jelenti, hogy a teljes űrrepülési ideje addigra 1110 nap lesz - írja az Associated Press amerikai hírügynökség.
Oleg Kononyenko már több hónapja tartja az űrben tartózkodás világrekordját, miután február 4-én túlszárnyalta honfitársa, Gennagyij Padalka 878 napos addigi csúcsidejét. Kononyenkonak a rekord megdöntéséhez összesen öt űrrepülésre volt szüksége, melyek közül az ötödik jelenleg is tart.
- fogalmazott Kononyenko a TASSZ orosz hírügynökségnek, hozzátéve, hogy a NASA houstoni küldetésirányító központjában dolgozó amerikai kollégák voltak az elsők, akik gratuláltak neki az rekord felállításához.
A Nemzetközi Űrállamoson tartózkodó személyzet úgy ünnepelte meg Kononyenkot, hogy a testükkel 1000-es számot formáltak, utalva ezzel az űrben töltött napok számára.
A legtöbb űrben töltött idő asztronautáinak top 10-es listáján egy kivételével csak orosz űrhajósok szerepelnek. A kakukktojás az amerikai Peggy Whitson, aki négy űrrepülés alatt 675 napot töltött az űrben. Egyhuzamban a legtöbb időt szintén egy orosz kozmonauta, a már meghalt Valerij Poljakov töltötte az űrben, ő 1994 januárja és 1995 márciusa között összesen 437 napot volt a 2001 márciusában megsemmisített Mir űrállomáson.
Oleg Kononyenkot 1996-ban jelölték űrhajósnak, majd 1998-ban megkapta a tesztkozmonauta minősítést és bekerült a kozmonauta testületbe, és innentől kezdve megkezdődött a kiképzése egy új űrállomásra, ami a Nemzetközi Űrállomás volt. Első űrrepülésére 2008-ban került sor a Szojuz TMA-12 fedélzetén, második űrrepülése 2011-ben történt meg, harmadik alkalommal 2015-ben járt az űrben, a negyedik küldetése pedig 2018-ban volt. Kononyenko eddigi karrierje során 7 űrsétát teljesített, amely összesen 44 óra 30 percet jelent. Az Orosz Föderáció hőse címmel kitüntetett űrhajósra hamarosan újabb ünneplés vár, ugyanis június 21-én tölti be 60. életévét.
A rekord beállítása kapcsán az amerikai lapok külön kiemelték, hogy a Nemzetközi Űrállomás azon kevés területek egyike, ahol az ukrajnai háború ellenére az Egyesült Államok és Oroszország továbbra is szorosan együttműködik. A Roszkoszmosz orosz űrügynökség decemberben bejelentette, hogy meghosszabbította közös repülési programját a NASA-val, amely űrhajósokat szállít az Nemzetközi Űrállomásra.