kulcsár edina
Rájár a rúd a népszerű közösségi médiás alkalmazásra.
A "Maastrichti Vita" nevű rendezvényen felszólalva Ursula von der Leyen belebegtette, hogy az Európai Unióban sincs kizárva a Tiktok közösségi médiás alkalmazás betiltása. Az Európai Bizottság (EB) elnöke hozzátette, hogy tisztában vannak a Tiktok veszélyeivel, éppen ezért a bizottság volt a legelső intézmény a világon, amely a szolgálati telefonokon és eszközön betiltotta az applikáció használatát.
A Poltico hírportál beszámolója szerint von der Leyen kijelentései annak ellenére rossz hírnek számítanak az alkalmazást tulajdonló kínai ByteDance számára, hogy azokat nem bizottsági elnökként, hanem a jobbközép Európai Néppárt vezető jelöltjeként fogalmazta meg.
Az Európai Bizottság két hete egyébként eljárást indított a kínai ByteDance ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján. Az előzetes megállapítások szerint ugyanis a kínai cég az új applikációja, a Tiktok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére - közölte a brüsszeli testület hétfőn.
Nagyon leegyszerűsítve a Tiktok Lite lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek. Az Európai Bizottság illetékesei szerint ez a jutalmazó mechanizmus rendkívül addiktívvá teszi az applikációt, ami káros a fiatalokra nézve.
Az uniós bizottság közleménye szerint az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló Tiktok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a Tiktok Lite-ot.
A Tiktok-ra nem csak Európában, hanem a tengeren túl is rájár a rúd. Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke múlt héten ugyanis aláírta azt a törvényjavaslatot, amely kilenc hónapot ad a TikTok közösségimédia-platform tulajdonosának, hogy eladja az alkalmazást, különben blokkolják az Egyesült Államokban. Az amerikai jogalkotó korábban azzal indokolta a Tiktok betiltásának fontosságát, hogy a platform megoszthatja a felhasználói adatokat a kínai kormánnyal.
A törvény aláírása után a TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew közleményt adott ki, amelyben a következőket írta: „Félreértés ne essék, ez egy tiltás. A TikTok betiltása, az önök betiltása és a hangjuk betiltása… Nyugodt lehetsz, nem megyünk sehova. Bízunk benne, hogy továbbra is harcolni fogunk a jogaitokért a bíróságokon. A tények és az alkotmány a mi oldalunkon állnak, és arra számítunk, hogy győzni fogunk.”