tóth gabi
Elmondásuk szerint a mezőn találták az "árut".
A Moszkvától mintegy 400 kilométerre délre található Tambov városában egy orosz Orlan típúsú katonai drónt vittek be a MÉH-telepre eladni a helyi roma közösség tagjai - jelentette a Moscow Times angol nyelvű orosz hírportál. A lap beszámolója szerint a telepvezető rövid mérlegelés után inkább nem vette át az árut, riasztotta viszont rendőrséget és a katonai mérnöki osztagot. A rendvédelmi szervek most azt vizsgálják, hogyan került a drón a cigányok birtokába, akik azt állítják: a mezőn találták.
Meg nem erősített források szerint az ukrán határ közelében legalább tíz Orlan típusú drónnak veszett nyoma az elmúlt időszakban anélkül, hogy elérték volna ukrajnai célpontjukat. Ezek egy részét már megtaláltak, a többségük viszont a mai napig hátrahagyva hever az orosz vidéken valahol. A tambovi cigányok feltehetően az egyik ilyen eszközt találták meg, majd vitték be a hulladéktelepre. Azt nem tudni, hogy mennyiért kívántak továbbadni a talált tárgyon, de vélhetően nem kapták volna meg a 120 ezer dolláros jármű értékének a töredékét sem.
Az eset kapcsán az orosz Védelmi Minisztérium azt közölte, hogy a téli hótakaró visszahúzódásával és elolvadásával elveszett drónok felbukkanására lehet számítani. A tárca éberségre szólította fel a polgárokat, mondván, hogy „kellemetlen meglepetések várhatják a szabadban kirándulókat, ha a tavaszi virágok helyett egy gazdátlan drónokba botlanak”. Ezeket a 'madarakat' valószínűleg az elektronikus hadviselés segítségével kényszerítették földre – jegyezte meg a minisztérium, utalva arra, hogy Ukrajna zavaró eszközei több orosz drónt is kiiktattak.
A védelmi hatóság arra utasították a túrázókat, hogy legalább 100 méter távolságra távolodjanak el, ha ilyen eszközt észlelnek, ne használjanak se rádiókészüléket, se mobiltelefont, se GPS-t, ne érintsék meg a járművet, és a katonai mentőszolgálatot csak biztonságos távolságból hívják.
Az Orlan drón az egyik legújabb és legkorszerűbb pilóta nélküli légi jármű, amit az orosz fegyveres erők jelenleg alkalmaznak. A fegyvert a szentpétervári Special Technology Center (STC) vállalatnál fejlesztettek ki, és ott is gyártják. Az STC főtervezője, Roman Ivanov szerint a fegyver kimagasló színvonalú, ezért Ukrajna próbálja is lemásolni a drónt, de egyelőre csak alacsonyabb színvonalon voltak erre képesek.
Az Orlan alkalmas különféle harcjárművek azonosítására, és hasznát veszik, ha tüzérségi célpontokat kell felderíteni. Széles körben alkalmazható az elektronikus hadviselésben is, például az ukrán GPS-kapcsolatok megzavarására vagy radarok megvakítására.