kulcsár edina
Hunter Biden tárgyalása éppen a kampányhajrájában lesz. Elemzők szerint ez egyértelműen rontja édesapja újraválasztási esélyeit.
A szövetségi fellebbviteli bíróság csütörtökön elutasította Hunter Biden fellebbezési kérelmét arról, hogy ejtsék a vele szemben felhozott illegális fegverbirtoklással kapcsolatos büntetőjogi vádakat. A Politico beszámolója szerint a döntés végérvényesen megnyitotta az utat Hunter felelősségre vonása előtt, akinek legkésőbb június 3-án bíróság elé kell állnia az ügyben. Ha minden vádpontban bűnösnek találják, az elnök fia akár 25 év börtönt is kaphat.
A drog- és pornóbotrányaival híressé vált Hunter Biden ellen még tavaly szeptemberben emeltek vádat adóbűncselekmények és illegális fegverbirtoklás miatt. Az amerikai történelemben ez volt az első alkalom, hogy hivatalban lévő elnök gyermeke ellen büntetőjogi vádat emeljenek. Az elmúlt több mint fél évben Hunter jogi csapata minden jogorvoslati eszközt kihasznált, hogy elodázza a bírósági tárgyalás megkezdését, de mostanra kimerültek a lehetőségeik.
A fegverbirtoklással kapcsolatos ügyet Delaware állam szövetségi bíróságán iktatták be, mivel a bűncselekmény az államban történt. A vádirat szerint az akkor kokainfüggő Hunter Biden 2018 októberében egy kézi lőfegyver vásárlása közben hamisan töltötte ki az ilyen esetekre előírt nyomtatványt, amiben azt állította, hogy nem rendszeres kábítószer-használó, illetve nem kábítószerfüggő. Az amerikai törvények alapján ugyanis az ilyen személyek nem birtokolhatnak lőfegyvert.
Korábbi sajtóbeszámolók szerint Hunter imádott az illegálisan vásárolt fegyverrel "játszani", és több videóit is készített magáról, ahogy kábítószer hatása alatt, meztelenül, prostituáltak társaságában lövések leadását imitálja. Ebben az időben Hunter az agytumorban elhunyt testvérének, Beau Bidennek az özvegyével, Hallie Bidennel járt, aki egy alkalommal annyira megijed a bedrogozva pisztollyal hadonászó Huntertől, hogy elvette tőle a fegyvert, és egy élelmiszerbolt mögötti szemetesbe dobta. A nő attól félt, hogy Hunter egy rosszabb pillanatába fejbe lövi magát. A hátrahagyott pisztoly később az FBI birtokába került, majd nyomozást indított az ügyben. Ez vezetett később a vádemeléshez.
A Hunter Bident érintő fegyverügyről először 2021-ben a Fox News hírtelevízió számolt be egy 2018 októberéből származó rendőrségi jelentésre hivatkozva, amely szerint a vádiratban szereplő fegyvert egy szeméttárolóban találták meg.
A hatályos törvények értelmében Hunter akár 25 év börtönbüntetést is kaphat az ellene felhozott vádak alapján, igaz, a szövetségi bűncselekményekért kiszabott tényleges büntetések általában kisebbek, mint a ténylegesen kiszabható maximum.
A történtek kapcsán fontos elmondani, hogy Biden elnök fia ellen 2018-ban indult nyomozás adó-bűncselekmények gyanújával, ami később a tiltott fegyverbirtoklás ügyével is kiegészült. Ez az eljárás Delaware államban zajlott, és egy vádalku keretében Hunter bűnösnek vallotta volna magát kisebb súlyú adóbűncselekmény vádjában, cserébe elkerülte volna a börtönt, de az ügyben eljáró bíró elutasította ennek lehetőségét.
A vádalku összeomlása után az ügyészek három szövetségi vádat is emeltek Hunter Biden ellen, azt állítva, hogy hazudott arról, hogy kábítószert használt egy fegyver megvásárlásakor, amelyet 2018-ban 11 napig birtokolt.
Még az év elején elképesztő részletek derültek ki Joe Biden amerikai elnök többszörösen eljárás alatt álló fiának botrányos életéről. A Daily Mail brit bulvárlap exkluzív cikke szerint Hunter Biden egy emberkereskedő hálózattól bérelt fel prostituáltakat, akiknek aztán "egészségügyi szolgáltatások" után kiállítandó hamis céges csekkekkel fizetett, hogy az örömlányok szolgáltatását később leírhassa az adójából.
A Daily Mail beszámolója szerint Hunter Biden és az emberkereskedők kapcsolatára az elnök fia elleni pénzügyi nyomozás során derült fény. Ezt a vizsgálatot az amerikai adóhatóság (IRS) indította el, miután kiderült, hogy a Biden család tagjai külföldi forrásokból, 20 cégen keresztül 10 millió dollárt kaptak korrupciógyanús körülmények között.
A banki nyilvántartások átvizsgálása során a nyomozók arra lettek figyelmesek, hogy a jogi tanácsadással foglalkozó cégén keresztül Hunter gyanúsan sok egészségügyi csekket állított ki egy feltételezett „kelet-európai prostitúciós hálózatnak”. Az elnök fia ezzel feltehetően a prostizás tényét akarta elrejteni, valamint lehetősége teremtett magának arra, hogy az örömlányok szolgáltatását céges költségként számolja el.
Az amerikai Pénzügyminisztérium feljegyzéseiből kiderült, hogy Hunter Biden az "UberGFE" nevű "exkluzív modellügynökség" által futtatott kelet-európai prostituáltak, azon belül is elsősorban, román, ukrán és orosz lányok szolgáltatásait vette igénybe. Az elnök fia 2018 novembere és 2019 márciusa között összesen 11 alkalommal állított ki hamis csekket - összesen több mint 30 ezer dollár értékben - az oldal mögött álló emberkereskedő hálózatnak.
Érdekességképp fontos elmondani, hogy Hunter egy alkalommal utalással próbált fizetni az örömlányokért, de a bankja, a Wells Fargo nem engedélyezte a tranzakciót, majd letiltotta a számláját, mivel a kedvezményezett egy oroszországi (.ru) e-mail címet használt.
Az UberGFE egyébként az Egyesült Államok számos nagyvárosában, valamint Londonban, Párizsban és Dubajban működtet helyi fiókszervezeteket, melyek kelet-európai prostituáltakra specializálódtak. A Washington Examiner hírportál egy korábbi beszámolója szerint az oldal egy régebbi verziójában moszkvai, szentpétervári és kijevi címek is szerepeltek. A honlapot állítólag kijevi fejlesztők hozták létre.
Hunter Biden botrányos életének újabb részletei azután láttak napvilágot, hogy szintén még az év elején megtörtént az édesapja elmozdítására vonatkozó alkotmányos vádeljárás (impeachment) első meghallgatása. A republikánusok vádja szerint Joe Biden - Barack Obama alelnökeként (2009–2017) - a családja külföldi üzleti céljainak kedvező kapcsolatokat épített ki, s ezek között külföldi oligarchák is voltak, akik dollármilliókat küldtek Biden családjának.
- fogalmazott James Comer, az amerikai képviselőház felügyeleti bizottságának republikánus elnöke, aki szerint Biden visszaélt közhivatalával családja pénzügyi előnye érdekében.
Jamie Raskin, a bizottság vezető demokrata párti tagja azzal vágott vissza, hogy a republikánusoknak nincs semmiféle bizonyítékuk arra, hogy az elnök szabálytalanságot követett el. Azt vetette az ellenzék szemére, hogy mindössze Donald Trump volt republikánus párti elnök unszolására törekednek az elnök elmozdítására vonatkozó alkotmányos vádeljárásra.
Kevin McCarthy, a republikánus többségű képviselőház elnöke még tavaly szeptember 12-én kezdeményezte az elnök hivatali eltávolítására irányuló eljáráshoz, impeachmenthez vezető előzetes vizsgálatot arra hivatkozva, hogy az eddigi vizsgálódások megalapozzák a hivatali visszaélés gyanúját. A republikánusok szerint az elnök belebonyolódott a fia, Hunter Biden vitatott külföldi üzleteibe, és az ezekről való tudomásáról félrevezette a nyilvánosságot.
Bár az ifjabbik Biden határozottan tagadta, hogy az apját, az akkori alelnököt, bevonta volna az üzleti ügyeibe, azt elismerte, hogy üzleti partnereivel való találkozóin kihangosította apja telefonhívásait, sőt üzleti ebédekre is meghívta őt.
Ezt teljesen normális viselkedésnek igyekezett beállítani, a közeli apa–fiú kapcsolattal indokolva – számol be róla a Fox News amerikai televíziós hálózat, amely a teljes átiratot megszerezte. Ha a vallomása közben hívta volna az elnök, akkor is kihangosította volna – állította az ifjabbik Biden.
Miféle üzlet az, ha az apád folyton megjelenik a megbeszéléseiden? Az én apám nem ugrik be a szerkesztőségi megbeszéléseimre a Foxnál, és nem köszön be a producereimnek
– kommentálta a az ifjabbik Biden védekezését Jesse Watters műsorvezető.
A tanúskodás egyik kulcskérdése volt Hunter Bidennek a kínai CEFC energiacéggel való kapcsolata, amely a Kínai Kommunista Párthoz köthető. Az elnök fia azt vallotta, hogy az együttműködése a kínai vállalattal 2017 tavaszán kezdődött. Elismerte, hogy pénzt kapott a kínaiaktól, de váltig állította, hogy az apja nem volt benne az üzletben.
Pénzt kaptam egy kínai cégtől. Nem tudom a pontos összeget, de azt tudom, hogy az egész teljesen legális volt, hihetetlenül etikus… És azt tudom, hogy: az apám soha nem kapott pénzt vagy bármilyen hasznot azokból az üzletekből, amelyeket valaha is csináltam
– ragaszkodott álláspontjához Hunter Biden.
Ezzel a projekttel kapcsolatban került elő egy a javadalmazásokról szóló e-mail, amelyben a következő mondat szerepel: „Tízet tart H a nagy embernek?” Hunter Biden korábbi üzlettársa, James Gilliar azt vallotta, hogy a „H” Hunter Biden volt, míg a „nagy ember” Joe Biden. Az elnök fia azonban ezt a feltételezést hevesen tagadta, mondván soha nem nevezte az apját „nagy embernek”.
A sokszor idézett „itt ülök az apámmal” WhatsApp üzenettel kapcsolatban az ifjabb Biden azt mondta, hogy nem emlékszik rá, hogy elküldte volna, mert vagy alkohol, vagy drog hatása alatt állt éppen, és „nem volt magánál”. Arra viszont érdekes módon tisztán emlékezett, hogy az apja nem volt ott vele – mutat rá az állítás visszásságára a Fox műsorvezetője, Sean Hannity, hozzátéve, hogy
nem sokkal az üzenet után ötmillió dollár érkezett Hunter Biden részére a kínai cégtől.
Bármivel is magyarázza Hunter Biden a kihangosított hívásokat és az üzleti ebédeket, egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az elnök hazudott, amikor azt állította, hogy nem vett részt a fia üzleti ügyeiben.
E-mailek, szöveges üzenetek, fotók, hangüzenetek, látogatási naplók és tanúvallomások bizonyítják, hogy Joe Biden részt vett fia, Hunter külföldi üzleti ügyleteiben
− mutatott rá Steve Guest republikánus stratéga az X-en közzétett posztjában.