kulcsár edina
Azaz csak kampányolnának, ha nem lopták volna el az összeset.
Egyetlen éjszaka alatt letépték azt a több száz arab nyelvű választási plakátot, amelyeket a Kereszténydemokrata Unió (CDU) helyezett ki Lipcse híres-hírhedt bevándorlónegyedében - írja a Bild. A plakátokon a „több biztonságot és rendet az otthonainkba” szlogen volt olvasható, amivel a CDU a helyhatósági választásokra mozgosított volna, amelyeket Szászországban az európai parlamenti választásokkal egy időben, június 9-én tartanak.
A rövid életű plakátok eltűnését "példátlan vandalizmusnak" nevezte a CDU városi szervezete. Andreas Nowak helyi pártelnök hétfőn elmondta, hogy a plakátokat helyi bevándorló munkásokkal dolgozták ki és alkották meg, valamint ők maguk tették is ki őket.
- fogalmazott a Bild kérdésére Nowak, hozzátéve, hogy a migrációs hátterű emberek azért fordulnak a CDU-hoz, mert nem értenek egyet a városi önkormányzattal. A politikus úgy véli, hogy a plakátok letépése baloldali szélsőségesek célzott támadása volt, mivel más pártok plakátjait érintetlenül hagyták. A rendőrség tulajdon elleni szabálysértés miatt nyomoz az ügyben.
A plakátok kapcsán „kettős erkölcsiséggel” vádolják a kereszténydemokratákat a politikai riválisok, mondván, hogy egyrészt a bevándorlók szavazatait keresik, másrészt „fordulatot” ígérnek a migrációs politikában. Jürgen Kasek, a lipcsei Zöldek vezetője például „a hazugság új szintje” miatt bírálta a CDU-t, mert - mint fogalmazott - az arab nyelvű plakátok csak olyan környéken jelentek meg, ahol bevándorló származású emberek élnek. (A Bild beszámolója szerint ez konkrétan egy utca, a rettegett Eisenbahnstrasse a főpályaudvar közelében.)
Eisenbahnstrasse környékét egyébként a hatóságok 2018-ban az egyik első olyan városi övezetnek nyilvánították Németországban, ahol tilos a nyilvános fegyverviselés, beleértve a kést, baseballütőt vagy könnygázspray-t, de ez állítólag hatástalan maradt.
Jens Spahn, a CDU alelnöke, korábbi egészségügyi miniszter adott korábban interjút a német Bildnek, amelyben a Scholz-kormányt érintő kritika mellett többek között arról is beszélt, hogy Németországnak ki kell törnie a kontrolláltalan migráció szorításából. Spahn szerint a munkaerőpiac igényeihez igazodó, célzott bevándorlásra van szükségük, valamint az EU határainak védelmére. Ugyanakkor a német politikus szerint még ebben az esetben is éves szinten 300–500 ezer migránst kellene befogadni az EU-ba, akiket aztán a kvótarendszeren keresztül osztanának szét a tagállamok között. A politikus emellett a radikális jobboldali, euroszkeptikus és migrációellenes AfD-t is kritizálta, akiket Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségeseiként állított be.
„A német és a francia kormánynak a bürokrácia befagyasztását kellene érvényre juttatnia az EU-ban”, és egyetlen újabb szabályt sem lenne szabad elfogadni Brüsszelből a következő három évben – többek között erről beszélt Jens Spahn, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) alelnöke a Bildnek vasárnap.
A német kormány működéséről szólva Spahn úgy fogalmazott, hogy az káoszba süllyed.
Felmerült az interjúban, hogy a CDU-nak tizenhat éve volt irányítani Németországot, miközben a Scholz-kabinet még csak 2021 óta kormányoz. Jens Spahn kijelentette: nap mint nap születnek politikai döntések Németország ellen (utalva ezzel a munkavállalókat sújtó magas adókra és a befektetések visszaesésére .).
„Németországnak ki kell szakadnia ebből a teljesen ellenőrizetlen menekültvándorlásból” – értékelte az illegális migráció hatásait Spahn. A kereszténydemokrata politikus úgy látja, hogy ennek egyetlen módja, ha az Európai Unió határain feltartóztatják az illegális migránsokat. Noha a Bild kérdésére válaszolva elismerte, hogy Németországnak szüksége van a munkaerő pótlására, azonban azt is hangsúlyozta, hogy a migránsok integrálása komoly erőforrásokat igényel, így csak akkor lehet sikeres, ha csökken a további érkezők és menedékkérők száma.
A tömeges migráció kérdéséhez kapcsolódóan a Bild megkérdezte a politikust, hogy szerinte mi állíthatná meg az Alternatíva Németországért (AfD) radikális jobboldali párt erősödését. Jens Spahn szerint elsősorban az lassíthatná a radikális jobboldal erősödését, ha a német kormány megoldaná a fennálló problémákat.