kulcsár edina
Az agyimplantátum teljesen megváltoztatta az életét.
Már képes a gondolataival sakkozni az első ember, aki megkapta a Neuralink agyba ültethető chipjét - derült ki abból a videóból, amit Elon Musk agyimplantátumokkal foglalkozó cége élőben közvetített az X (korábbi nevén Twitter) közösség oldalon szerdán.
Az első páciens még januárban kapta meg a chipet, a nevét pedig egészen mostanáig homály fedte. A kedden megjelent videóból azonban kiderült róla, hogy 29 éves, arizonai lakos, és egy búvárbaleset következtében nyaktól lefele teljesen lebénult néhány évvel ezelőtt. A Noland Arbaugh néven bemutatkozó férfi azt mondta, hogy az agyi implantátum beültetése rendkívül egyszerű volt, egy nappal a beavatkozás után ki is engedték a kórházból, és azóta semmilyen kognitív zavart nem tapasztal.
- fogalmazott első élményei kapcsán Arbaugh, aki elismerte, hogy a technológia még messze nem tökéletes, akadnak problémák vele, azonban azt is leszögezte, hogy már így is megváltoztatta az életét. „Nem akarom, hogy az emberek azt higgyék, itt az út vége. Még sok a tennivaló" - tette hozzá
Az agyba ültethető chip egy pénzérme nagyságú tápegységből, valamint az emberi hajszálnál vékonyabb, rugalmas szálakból áll. Az utóbbiak letapogatják az agy mozgásért felelős részeinek jeleit, majd vezeték nélküli kapcsolaton keresztül továbbítják azokat egy külső egységnek, ami dekódolja, hogy az illető hogyan szeretne mozogni. Az eszköz célja, hogy lehetővé tegye egy okostelefon vagy számítógép irányítását gondolkodással. Emiatt az első chip a Telepathy, azaz a Telepátia nevet kapta.
Saját elmondása szerint a Neuralink célja, hogy jobb életet biztosítson a depresszióban, autizmusban vagy éppen skizofréniában szenvedő betegeknek. A beültethető chip elsősorban olyan embereknek készült, akik elveszítették valamelyik végtagjukat, vagy mozgásszervi fogyatékosságban szenvednek. A cég korábban már sikeresen beültetett mesterséges intelligenciával ellátott mikrocsipeket több állat agyába, egyikük pedig így képes volt az agyával irányítani a Pong nevű videójátékot is.
A Neuralink mostani bejelentése kapcsán fontos elmondani, hogy a hasonló, agyba ültethető chipek piacán hatalmas verseny az Egyesült Államokban. A Neuralink vetélytársának számít többek közt a Synchron és a Precision Neuroscience nevű vállalat is - az előbbi Bill Gates támogatását élvezi.