kulcsár edina
Saját elmondása szerint különös vonzalmat érzett a tömegpusztító fegyver iránt.
Az évente megrendezésre kerülő "összbelorusz népgyűlés" idei ülésén Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök arról beszélt, hogy szűk két évtizeddel ezelőtt intim kapcsolatba került egy atombombával - írja a helyi sajtó. Lukasenka elmondása szerint 1996-ban, amikor szovjet nukleáris csapásmérő eszközöket kivonták Fehéroroszországból, nehezen vett búcsút a fegyverektől, azért az egyik nukleáris robbanófejet hosszú percekre szorosan magához ölelte, mindeközben pedig azt érezte, hogy van valami furcsa és megmagyarázhatatlan "vonzalom" kettejük között.
- fogalmazott Lukasenka az összbelarusz népgyűlés szerdai ülésén, amely a kormányzat minden ágának és szintjének tisztségviselőit, valamint a civil társadalom képviselőit tömöríti. Az alkotmány szerint az összbelarusz népgyűlés a lakosság legfőbb képviseleti szervének számít.
A minden szempontból meghökkentő anekdotát Lukasenka annak kapcsán mesélte el, hogy Oroszország nemrég ismét atomfegyvereket telepített Fehéroroszországba. A Vlagyimir Putyin elnök legszorosabb szövetségesének számító Lukasenka hangsúlyozta, hogy új katonai doktrínát fogadtak el, amelynek értelmében az orosz atomfegyverek telepítése a stratégiai elrettentés eszköze. A belarusz vezető leszögezte, hogy a Szovjetunió 1991-es összeomlása után hiba volt az atomfegyverek eltávolítása Belaruszból, illetve kijelentette, hogy minden körülmények között meg kell őrizni országa függetlenségét.
Beszédében azt is állította Lukasenka, hogy ellenzéki csoportok az ellenőrzésük alá akarják vonni Belarusz nyugati részét, amihez segítséget kértek a NATO-tól. A belarusz biztonsági szolgálat közölte, hogy elhárítottak egy Litvániából indított dróntámadást.
A fehérorosz elnök elárulta továbbá, hogy harmincévnyi hatalomban töltött idő után fontolóra venné politikai pályafutásának befejezését, amint megbizonyosodik arról, hogy a zökkenőmentes átmenet biztosított.
- fogalmazott Lukasenko, aki aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Belarusz az új tisztségviselői generációra való átállás során kiszolgáltatott lehet a rosszindulatú külföldi befolyásnak. A fiatalabbak hajlamosak túlságosan magabiztosak lenni, és figyelmen kívül hagyják elődeik tapasztalatait – állította a vezető, aki arra biztatta a küldötteket, hogy maradjanak szilárdak, mert „nem lehet laza kézzel tartani a hatalmat”.