kulcsár edina
Sosem lettek meg az eltulajdonított milliók.
A hírhedt Hatton Gardeni bankrablást az "évszázad rablásának" nevezik a brit sajtóban. A 2015-ös bűntény során ugyanis egy csapat férfi legalább 14 millió fontot rabolt el egy Hatton Garden-i széfből. Ez az érték azonban csak annyi, amennyit hivatalosan is elismert a pénzintézet, a DailyStar beszámolója szerint ez az összeg sokkal inkább 14-100 millió közöttlehetett mindennel együtt. Nem véletlen hát, hogy hatalmas rendőri kereső akció indult, és néhány héttel a betörés után elfogták a csoport tagjait, sőt még Brian Readert is, aki kitalálta és megtervezte a rablást. Az idős férfi találta ki, és szervezte meg a betörés menetét, és az eltulajdonított vagyonból a legnagyobb részt is ő kapta meg. Ezt azért fontos megemlíteni, mert az ellopott pénz egy igen jelentős része a mai napig nem került elő, és valószínűleg már nem is fog, ugyanis a lap szerint az év végén elhunyt Brian a rákkal vívott harca során, és nem árulta el a pénz rejtekhelyét.
Legalább 10 millió font (4 és félmilliárd forint) nem került elő az ellopott pénzből. Bár enyhítő körülményként elárulhatták volna a banda tagjai, hol van a pénz, azonban ezt megtagadták, és inkább vállalták a börtönbüntetést. Az idős Brian azonban végül nem került fogdába, ugyanis egészségügyi állapota annyira leromlott 2018-ra, hogy kerekesszékbe kényszerült, agyvérzést kapott, és rákos megbetegedéssel is küzdött. Otthonában ápolták házi őrizetben, mielőtt 2023 decemberében elhunyt. Így lassan 10 éve nincs válasz arra a kérdésre, hogy mi történt az elrabolt összeg nagy részével, és talán már soha nem is tudjuk meg.
Brian egész élete során bűnözőként tevékenykedett, ő szervezte az 1983-as Brink's Matt-i rablást is, karrierje során pedig annyira híressé vált, hogy több film is készült az életéből. Az Oscar-díjas Michael Caine formálta meg őt például "A tolvajok királya" című filmben, amely bemutatja, hogy hogyan szervezte meg a Hatton Garden-i akciót.