Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.04.03.

Egy floridai házba csapódott a Nemzetközi Űrállomás egy darabja

Pár méteren múlt, hogy az űrszemét nem okozott tragédiát.

Óránként közel ezer kilométeres sebességgel csapódott be egy ökölnagyságú űrszemét egy floridai férfi családi házába, miközben a gyermeke és ő is otthon pihentek. A hosszúkás fémtárgy átszakította a tetőszerkezetet, az első emeletet, valamint a földszinti parkettát, majd közel félméter mélyen belefúródott a ház talapzatába. Az első vizsgálatok szerint a szemétdarabot évekkel ezelőtt dobták ki a Nemzetközi Űrállomásról annak reményében, hogy majd elég a légkörben - írja a Guardian online kiadása.

Egy floridai házba csapódott a Nemzetközi Űrállomás egy darabja

"Hatalmas hangzavarral járt a becsapódás. Szó szerint remegtem, amikor megtörtént. Az a tárgy majdnem eltalálta a fiamat, aki két szobával odébb pihent. Nagyon hálás vagyok, hogy senkinek nem esett baja. Először egy meteoritra gyanakodtam, aztán közelebbről megnézve láttam, hogy egy hosszúkás fémdabról van szó"

- fogalmazott a helyi sajtónak Alejandro Otero, akinek a házba csapódott az űrszemét. Elmondása szerint az incidens még március 8-án történt, de csak most kapott szélesebb nyilvánosságot, miután a NASA is elkezdett foglalkozni az esettel.

A házba csapódott fémtárgyat már vizsgálja a NASA

"A NASA a háztulajdonossal együttműködve összegyűjtött egy tárgyat, és a lehető leghamarabb elemzi az objektumot a NASA Kennedy Űrközpontjában, Floridában, hogy meghatározza az eredetét"

- fogalmazott Joshua Finch, a NASA szóvivője, hozzátéve, hogy további információkat az elemzés befejezése után tesznek közzé.

A vizsgálathoz közeli források szerint a fémdarab egy akkumulátorokkal megpakolt raklapról származik, amit ellenőrzött körülmények között, 2021-ben dobtak ki a Nemzetközi Űrálommásról. A NASA akkor azzal számolt, hogy a 2,9 tonnás raklap 3 éven keresztül fog alacsony Föld körüli pályán keringeni, mielőtt visszatérne a légkörbe és elégne. Ez március 7-e és 9-e között be is következett valahol a Mexikói-öböl felett. 

Így nézett ki a Nemzetközi Űrállomásról kidobott akkumulátorcsomag

A akkumulátorcsomag visszaérkezést nyomon követő tudósok közül sokan számítottak arra, hogy a raklap egyes részei elérhetik a talajt, annak a valószínűségét viszont, hogy valakit eltalálnának, nagyon alacsonynak nevezték.

Alejandro Otero ügyvédei azt javasolták a férfinak, hogy a házában keletkezett kár miatt indítson kártérítési pert a szövetségi kormány ellen, mert az űrállomásról kidobott akkumulátorok a NASA tulajdonában voltak.

Az űrszemét mindazon mesterséges eredetű tárgyak neve, amelyek a világűrben keringenek, és már nem hasznosíthatók és nem hozhatók működőképes állapotba. Ezek a tágyak nagy veszélyt rejtenek magukban, ugyanis ha eltalálnak egy műholdat, annak megsemmisülése további űrszeméttel jár ami láncreakciókat indíthat el.

Egy friss kutatás szerint 2.9 százalék az esélye annak, hogy egy-egy lezuhanó űrszemét kioltsa egy ember életét. 2010 óta közel 1000 darab egy négyzetméternél nagyobb méretű ellenőrizetlen űrszemét zuhant a Föld felszínére.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek