kulcsár edina
Ilyen eset még sosem történt korábban.
Egy fegyveres túszejtő "lelőtte" a Massachusettsi Állami Rendőrség egyik robotkutyáját, ami a támadás következtében használhatatlanná vált. Helyi sajtóbeszámolók szerint az incidens mérföldkőnek számít a technológia történetében, hiszen korábban még sosem fordult elő, hogy egy fegyveres erők által használt robotot éles bevetés közben lelőjenek. Az első szakértői vélemények szerint a történtek azt bizonyítják, hogy a robotok valóban képesek megmenteni a hús-vér rendőrök életét.
A robotkutyás incidens még március 6-án, a Massachusetts államban található Hyannis városban történt, ahol egy 30 éves férfi ejtette túszul az édesanyját és barikádozta el magát a közös otthonukat. Az egyenruhások nagyjából két óra keresztül tárgyaltak a túszejtővel sikertelenül, ezért úgy döntöttek, hogy robotkutyákat küldenek be a házba.
Az ingatlanba először egy „Roscoe” névre hallgató robotkutya hatolt be, hogy felmérje a terepet és megkeresse a gyanúsított pontos tartózkodási helyét. Miután a földszintet alaposan átkutatta, a robot megindult az emeletre. Ekkor találta szembe magát a bűnözővel.
- olvasható a rendőrség közleményben, amely szerint a robot lelövése után a férfi házát elárasztották paprikagázzal, a kommandósok pedig sértetlenül elfogták. A robotkutya bevetése kapcsán azt írták, hogy „azzal megakadályozták, hogy egy rendőr lőpárbajba kerüljön a gyanúsítottal, potenciálisan megmentve ezzel az életét.
Az Egyesült Államokban elsőként a Massachusettsi Állami Rendőrség kezdett robotkutyákat alkalmazni 2019-ben. Ahogy az összes amerikai fegyveres szerv, ők is a Boston Dynamics robotikai vállalat "Spot" nevű robotkutyáját rendszeresítették az állományban. A robotkutyákat jellemzően olyan esetekben vetik be, amikor fegyveres bűnözőkkel vagy gyanúsítottakkal állnak szemben, ilyenkor ugyanis a gép közelebb tud hozzájuk merészkedni és kameráival képeket készíthet róluk, a felvételek alapján pedig a rendőrség eldöntheti, hogyan reagál a szituációra.
A téma kapcsán fontos elmondani, hogy a négylábú robotrendőrök nem mindenhol arattak osztatlan sikert. A New York-i rendőrségnek (NYPD) például le kellett szerelnie a robotkutyákat a negatív fogadtatás miatt. Az elmúlt időkben azonban több eset is bizonyította, hogy ezek az eszközök hasznos tagjai lehetnek az állománynak: Los Angelesben például több sikeres bevetésben is részt vettek már a robotok.