tóth gabi
A népszerű közösségi platform betiltása a tét.
A TikTok videómegosztó közösségi platform vezérigazgatója arra szólította fel a szolgáltatás felhasználóit, hogy szálljak szembe az amerikai kongresszussal, és hallassák a hangjukat annak érdekében, hogy a megakadályozzák az alkalmazás betiltását az Egyesült Államokban. A felhívásra azután került sor, hogy az amerikai képviselőház nagy többséggel megszavazta azt a javaslatot, amely a TikTok eladására kényszerítené az anyavállalatot, ellenkező esetben megtiltják annak működését.
A TikTok-ellenes törvény néhány hete került az amerikai képviselőház elé, ahol 352 igen szavazattal, 65 nem ellenében fogadták el. A jogszabály előírja a közösségi oldal kínai tulajdonosának, hogy a hatályba lépést követő fél éven belül adja el az Egyesült Államokban működő, 170 millió felhasználóval rendelkező leányvállalatát egy amerikai vállalatnak. A törvénytervezet most a felsőház, azaz a szenátus elé kerül. Szakértők szerint a 100 fős testületben - a képviselőházhoz hasonlóan - nagy többséggel fogadják majd el a javaslatot. Joe Biden amerikai elnök jelezte, hogy amennyiben elé kerül a törvény, alá fogja írni.
A törvényjavaslat beterjesztői szerint a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államok számára, mivel a platform tulajdonosa a kínai a ByteDance nevű technológiai vállalat, amely közvetlenül a kínai kormány befolyása alatt áll, és a hatályos kínai törvények értelmében bármikor arra kötelezhetik, hogy átadja felhasználóinak adatait a kínai állam számára.
A ByteDance egyébként tiltakozását fejezte ki az amerikai törvényjavaslat miatt, amely szerinte nem szól másról, mint a betiltásról. Szerdán az alsóházi elfogadást követően kiadott közleményében a vállalat szóvivője reményét fejezte ki, hogy a szenátus figyelembe veszi mintegy 170 millió felhasználó és 7 millió amerikai kisvállalkozás érdekét.
– fogalmazott a szerdán közzétett online üzenetében Shou Zi Chew, a TikTok vezérigazgatója.
Chew jelezte, hogy a TikTok anyacége gyakorolni fogja „törvényes jogait”, és ha kell, a Legfelsőbb Bíróságig megy jogorvoslatért, hogy megakadályozza a platform betiltását. A cégvezető továbbá felhívta a kongresszus tagjainak figyelmét, hogy a TikTok eltűnése 300 ezer amerikai munkahelyet sodorna veszélybe, és több milliárd dollárt venne ki a a kisvállalkozások zsebéből.
A TikTok használatát adatvédelmi aggályok miatt már betiltották a vállalati és állami mobiltelefonokon az Egyesült Államokban. Az alkalmazás országos betiltására irányuló korábbi kezdeményezések azonban nem vezettek eredményre. A TikTok a használati idő tekintetében már rég megelőzte a versenytársakat, például a Facebookot és az Instagramot. A TikToknak világszerte több mint egymilliárd felhasználója van.