kulcsár edina
Több biztonságpolitikai szakértő is megdöbbentőnek nevezte, hogy Európa egyik legforgalmasabb repülőterén idáig fajulhattak a dolgok.
Tömegverekedés robbant szerda délután a párizsi Charles de Gaulle repülőtéren, amikor a hatóságok egy jogerősen elítélt kurd bevándorló kitoloncolását próbálták végrehajtani - jelentette a Le Journal du Dimanche francia napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint az erőszakos összecsapásban három reptéri alkalmazott megsérült, legalább egy tucat embert pedig őrizetbe vettek garázdaság és testi sértés vádjával.
A megdöbbentő incidens Firaz Korkmaz kurd kommunista aktivista, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagja miatt robbant ki, akit hazájában, Törökországban jogerősen elítéltek terrorizmusban való részvétel miatt. A férfi kitoloncolásáról múlt hónapban határozott egy francia bíróság, a döntés - korántsem zökkenőmentes - végrehajtására pedig szerdán került sor.
Hogy megakadályozzák Korkmaz deportálást, az elítélt kommunista támogatói sorfallal zárták el a repülőtér várótermébe vezető folyosót. Az összegyűltek között voltak civil tüntetők, a francia kommunista párt tagjai, választott tisztségviselők és illegális bevándorlók is.
A demonstráció békésen indult, abban a pillanatban viszont, hogy Kormaz és az őt kísérő rendőrök beléptek előcsarnokba, többen nekirontottak az egyenruhásoknak, amelynek következtében azonnal elszabadult a pokol, és perceken át tartó tömegverekedés robbant ki. A rendet végül csak katonák sikerült helyreállítaniuk.
A hatalmas felfordulás végül nem hozta meg a kívánt eredményt: Firaz Korkmaz kitoloncolását végrehajtották. Az elítélt terroristát felrakták egy Törökországba tartó repülőre, és a legfrissebb hírek szerint már be is börtönözték a szülőhazájában.
Több biztonságpolitikai szakértő is megdöbbentőnek nevezte, hogy Európa egyik legforgalmasabb repülőterén idáig fajulhattak a dolgok, különösen annak fényében, hogy nemrég a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget Franciaországban.
Gabriel Attal francia miniszterelnök hivatala hétfőn arról tájékoztatta az AFP hírügynökséget, hogy az Iszlám Állam megfenyegette Franciaországot, és a közelmúltban európai országokban, egyebek mellett Franciaországban és Németországban meghiúsított több merényletterv mögött is a dzsihadista szervezet áll. A biztonsági készültséget januárban csökkentették másodfokúra a legmagasabb szintről, amelyet azután hirdetett ki a kormány, hogy október 13-án egy iszlamista megölte volt tanárát az észak-franciaországi Arras egyik gimnáziumában.