kulcsár edina
Egyesek szerint az UFO-k állnak a dolog mögött.
Örülhetnek az összeesküvés-elméletek hívei: hatalmas, szabályos piramist találtak az Antarktiszon. Annak ellenére, hogy a kontinenst hó és jég borítja, és nincs állandó lakossága, a közösségi média felhasználói meg vannak győződve arról, hogy a műholdfelvételeken egy titokzatos háromszög alakú szerkezet látható.
De honnan származik ez az állítólagos „piramis”? Ez egy olyan kérdés, amely jelenleg mindenhol zavarba ejti a közösségi média felhasználóit.
A hatalmas, piramis alakú képződményt az antarktiszi Ellsworth-hegység déli részén készült műholdfelvételeken észlelték. Az emberek elkezdtek azon gondolkodni, mi is lehet a megmagyarázhatatlan tárgy. A Twitteren az egyik felhasználó azt mondta: "Várjon, hogyan vitték át a piramisokat Egyiptomból az Antarktiszra?" Egyesek azt sugallják, hogy a látszólagos szerkezet mögött a legendás „Illuminátusok” titkos társaság áll, míg mások UFO-kat látnak a dolog mögött.
Mások még szokatlanabb ötleteket kínáltak, az egyik felhasználó ezt írta: „Ez az építmény az özönvíz előtt létező civilizációhoz tartozik. Körülbelül 10 000 évvel ezelőtt az Antarktiszon meleg volt."
A geológusok szerint azonban szó sincs mesterséges szerkezetről, a természet egyedülálló alkotásával van dolgunk.
Ez csak egy hegy, amely úgy néz ki, mint egy piramis. A piramisformák nem lehetetlenek - sok hegycsúcs részben piramisnak tűnik, de csak egy-két ilyen oldaluk van, ritkán négy
- mondta Eric Rignot, az irvine-i Kaliforniai Egyetem földtudománnyal foglalkozó professzora.
A természetes piramisok eróziós folyamatok révén alakulnak ki. A hó vagy a víz napközben feltölti a hegységben lévő repedéseket. Amikor leszáll az éj és a hőmérséklet erőteljesen lecsökken, a víz megfagy, a jég tágulásával pedig a repedések még szélesebbé válnak. Ez a fagyás-olvadás okozta erózió számtalanszor megtörténik, így a repedések egyre nagyobbak lesznek, végül hatalmas sziklatömbök törnek le a hegyről.
Az Ellsworth-hegység az Antarktisz legmagasabb hegylánca, amely egy 350 km hosszú és 48 km széles hegyláncot alkot északról délre a Marie Byrd Land Ronne jégtakaró nyugati peremén.