kulcsár edina
Világoszöld fényű üstökös robog a Föld felé.
Márciusban egy ritka égi jelenségnek lehetnek részesei a szerencsések. Egy világoszöld fényű ördögi üstökös száguld ugyanis a Föld felé. A 12P/Pons-Brooks üstökös azért lett ördögi, mert 2023-ban egy pár szarvval kapták lencsevégre.
Az üstökös valamivel több mint 10 mérföld széles, és 71,32 évente kerüli meg a Napot.
Jellegzetes szarva mellett a kitöréseiről is ismert, amelyeket a tudósok a „kriovulkanizmussal” hoztak összefüggésbe – vagyis egyike lehet annak a maroknyi üstökösnek, amely aktív jégvulkánokkal rendelkezik.
Ezeknek a kitöréseknek a során "kriomagmát" szabadítanak fel, amely gáz és szénhidrogének hideg keveréke. Azt a különleges „robbanó” üstököst pedig a hónap végéig láthatjuk az éjszakai égbolton.
A tudósok úgy vélik, hogy a 12P/Pons-Brooks üstököst már 1385-ben Kínában és 1457-ben Olaszországban is megfigyelték. Hivatalosan azonban Jean-Louis Pons francia csillagász fedezte fel 1812. július 12-én.
Később, 1883. szeptember 2-án William Robert Brooks brit származású amerikai csillagász fedezte fel újra. Pons és Brooks legendás és termékeny üstökösvadászok voltak, akik pályafutásuk során több tucatot találtak.
Jelenleg az Androméda-galaxis (legközelebbi galaktikus szomszédunk) közelében látható egy nagyon ritka együttállásban. Az üstökös kora este egész márciusban látható - írta a Metropol.