kulcsár edina
A hatóságok nagy erőkkel vizsgálják a helyzet súlyosságát.
Bubópestisben halt meg egy középkorú férfi az amerikai Új-Mexikó államban - jelentették a helyi egészségügyi hatóságok pénteken. A meg nem nevezett áldozatról mindösszesen annyit tudni, hogy a negyvenes éveiben járt és Albuquerque agglomerációjában lakott. Hogy hol és mikor kapta el a betegséget, azt nem tudni, ahogy azt sem, milyen szövődmények alakultak ki nála a fertőzés következtében. Sajtóbeszámolók szerint 2020 óta ő az első ember az Egyesült Államokban, aki életét vesztette pestisben.
- fogalmazott pénteken kiadott közleményében Új-Mexikói Egészségügyi Minisztériuma (NMDOH).
Az NMDOH közlése szerint az ügynökség emberei kontaktkutatást végeztek, hogy kiderítsék, más is elkapta-e a bubópestist az áldozat környezetében. Emellett a körzet lakosainak tájékoztatását végzik, és ígéretet tettek arra, hogy felmérik a közösséget a „folyamatos kockázat” szempontjából.
Az új-mexikói haláleset egy hónappal azután történt, hogy Oregon államban bubópestis fertőzéssel diagnosztizáltak egy férfit. Őt egy házi macska fertőzhette meg, amely szintén produkálta a kórság tüneteit. Az államban 2015 óta nem azonosítottak bubópestises megbetegedést, és a regisztrált betegen kívül egyelőre nem is tudnak többről.
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint az Egyesült Államokban évente átlagosan hét pestises eset fordul elő, és 2000 és 2020 között a 13 haláleset történt a bakteriális betegséggel összefüggésben.
Bár sokan azt hiszik, hogy bubópestis napjainkban már nem létező betegség, az azt okozó baktérium (Yersinia pestis) valójában még mindig jelen van a környezetben, és évente több ezer embert fertőz meg, igaz, a nyugati világban rendkívül ritkák az ilyen esetek. A fertőzés általában olyan influenzaszerű tünetekkel jár, mint a láz, fejfájás, hidegrázás és kimerültség. A betegség legjellemzőbb tünete a bőrön megjelenő "bubó" nevű kelések. Ezek gyakorlatilag megnagyobbodott lágyéki nyirokcsomók, amelyek elváltozását a baktérium okozza.
A fertőzés a levegőben vagy ételen át terjed, és a tünetek 2-8 napon belül jelentkeznek, miután a beteg érintkezett a fertőzött állattal vagy bolhával. Az ENSZ szerint a bubópestis halálozási aránya 30-60 százalékos, ha nem kezelik időben. A magas halálozási arány mögött az áll, hogy a betegség elsősorban olyan fejletlen országra jellemző, mint a Kongói Demokratikus Köztársaság, Madagaszkár és Peru, ahol nem mindig adottak a körülmények a kezelésre.