kulcsár edina
Újabb front nyílhat az ukrajnai háborúban?
Moldova orosz-párti szakadár régiója, Transznisztria (vagy másik nevén a Dnyeszter Menti Köztársaság) arra kérte Moszkvát, hogy nyújtson védelmet a moldovai kormány „társadalmi és gazdasági nyomása" ellen - írja a Politico. A brüsszeli hírportál felidézte: néhány napja olyan nyilatkozatok hangoztak el, hogy Transznisztria kérni fogja csatlakozását az Orosz Föderációhoz, erről azonban végül nem határozott a terület törvényhozása.
A senki által el nem ismert Transznisztria kongresszusa szerdán fogadott el egy határozatot, amely moszkvai támogatást sürget, és elítéli a Moldovai Köztársaság által gyakorolt nyomást. A szeparatista ország képviselői bírálták a moldovai kormány azon döntését, miszerint az eddig a régió büdzséjébe befolyt vámok január 1-től a központi költségvetésbe kerülnek. A határozat szerint a moldovai kormány ezzel szándékosan leépíti a terület gazdaságát.
- olvasható a dokumentumban, amit Oroszországon kívül a nyugati kormányoknak és nemzetközi szervezeteknek, köztük az ENSZ-nek és a Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek is elküldtek.
Miután a szeparatista régió segítséget kért, az orosz külügyminisztérium szerdán azt közölte, hogy a Dnyeszteren túli lakosok védelme prioritást élvez. A moldovai kormány azt közölte, hogy elutasítja a Dnyeszteren túlról érkező „propaganda-kijelentéseket”.
A Dnyeszteren Túli Régió (Transznisztria) egy Csongrád-Csanád megye méretével azonos keskeny földsáv Moldova keleti részén. Az 1990-es évek elején alacsony intenzitású konfliktus zajlott a moldovai fegyveres erők és transznisztriai szeparatisták között. A konfliktust tűzszünet zárta le 1992-ben, majd ugyanebben az évben a szakadár régia kiáltotta függetlenségét, de azt egyetlen ENSZ-tagállam sem ismerte el. Azóta Transznisztria "de facto" független államként működik, de hivatalosan Moldovához tartozik. A szakadár országrész szoros kapcsolatokat ápol Moszkvával, a területén orosz békefenntartók is állomásoznak, a helyi lakosok jelentős része pedig orosz állampolgársággal is rendelkezik.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta Moldova vezetése rendszeresen beszél arról, hogy Oroszország támadást indíthat Transznisztria védelmében Moldova ellen, annak ellenére, hogy az orosz haderőnek jelenleg nincs hozzáférése a térséghez. Oroszország pedig annak a félelmének adott hangot többször, hogy Ukrajna készül megtámadni a Dnyeszter menti területet a NATO parancsára.