kulcsár edina
A hatóságok napokig vizsgálódtak.
A berlini rendőrség és az Állami Bűnügyi Rendőrség vizsgálatot indított az Alternatíva Németország (AFD) ellen, amiért a párt székházának teraszára egy integető hóemberfigurát helyeztek ki. A hatóságok azt feltételezték, hogy a kedvesen mosolygó installáció felállításával Adolf Hitler előtt tisztelgett a radikálisan jobboldali párt, de néhány nap nyomozás után megállapították, hogy hóember nem hosszható összefüggésbe a nemzetiszocializmussal, így nem történt bűncselekmény - írja a Bild német napilap online kiadása.
A német kriminalisztika egyik legfurcsább ügye január 22-én este kezdődött, amikor a baloldali kormánypártok tüntetést szerveztek az Alternatíva Németországért berlini székháza elé. A helyszínen megjelent demonstrálókat egy hat méter magas, felfújható, integetést imitáló hóemberrel fogadta az AFD. A műanyag figurát a székház egyik utcára nyíló teraszára helyeztek el, ezzel üdvözölve a tüntetőket.
A rendőrség egy lakossági bejelentés nyomán kapcsolódott be az ügymenetbe. A meg nem nevezett bejelentő panasza szerint az integető hóember figura kézmozdulata megszólalásig hasonlított a náci karlendítésre, amivel az AFD politikusai is tisztában voltak, és ezzel akarták provokálni a tüntetőket.
A hatóságok rendkívül komolyan vették az esetet, és több napon keresztül nyomoztak a náci ideológiát éltető hóember ügyében. Szemtanúkat hallgattak ki, helyszíni vizsgálatokat folytattak le, és AFD-s politikusak kérdezték ki. Az összegyűjtött bizonyíték végül azonban nem bizonyultak elegendőnek, és bűncselekmény hiányában megszüntették a nyomozást. A rendőrségnek egyedül azt sikerült tényszerűen megállapítania, hogy a hóembert 279,9 euróért rendelték az internetről, és egy AFD-s képviselő fizetett érte a saját pénzéből.
A "náci hóember" kapcsán érdemes elmondani, hogy a német hatóságok és a nagy történelmi pártok igyekeznek nyomást gyakorolni az AFD-re, mivel a pártot rendre 20 százalék fölé mérik a közvélemény-kutatások. Ennek egyik legújabb fejleménye, hogy a kölni közigazgatási bíróság hétfői döntése alapján a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól szélsőséges mozgalomként tarthatja nyilván és úgy is kezelheti az AfD ifjúsági szervezetét, a Junge Alternativet (JA).