tóth gabi
Egyelőre nem világos, pontosan milyen feladatokat lát el a régi-új szervezet.
Újra létrehozták Oroszországban a Szovjetunió kémelhárítással foglalkozó titkosszolgálati ernyőszervezetét. A SZMERS nevet viselő ügynökséget legutóbb Sztálin parancsára állították fel a második világháború alatt, 1942-ben. Szakértők szerint a szervezet újraélesztésének ténye azt mutatja, hogy egy "második hidegháború" van kibontakozóban - írja a Breitbart amerikai hírportál.
A SZMERS oroszul a "Különleges Módszerű Kémelhárítás" rövidítése, ugyanakkor a szervezet mottójaként használt, „Halál a kémekre” (szmert spionam) szlogen rövidítéseként is értelmezhető.
A szervezetet 1942 végén vagy még korábban alapítottak, de hivatalosan csak 1943. április 14-én jelentették be. Eredetileg a német katonai titkosszolgálat, az Abwehr tevékenységének akadályozására és a dezertálások megakadályozására hozták létre. Aztán 1944-től, a Vörös Hadsereg előretörését követően, a megszállt területeken a SZMERS feladata lett a rendszer ellenségeinek titulált és a Szovjetunió által háborús bűnökkel vádolt személyek hollétének felderítése és elhurcolása, esetenként meggyilkolása is.
1944-ben a SZMERS aktívan közreműködött a krími tatárok és egyes kaukázusi népcsoportok – kollaboráció vádjával – Gulag-táborokba történő deportálásában. A szervezetet végül 1946. május 4-én szüntették meg, szerepkörét pedig az Állambiztonsági Minisztérium (MGB) egyik alosztálya vette át.
Az, hogy Oroszország most újra megalapította a sztálini szervezetet, egy az év elején készül felvétel támasztja alá, melyen kettő SZMERS feliratot viselő katona látható. A félvételen egy civil is megjelenik, aki nyilvánosan bocsánatot kér azért, hogy levideózott egy légvédelmi rakétaegységet.
A brit védelmi minisztérium legfrissebb jelentése szerint egyelőre nem világos a videóban felbukkanó SZMERS feliratok kapcsán, hogy csak átcímkézésről van-e szó, esetleg lényeges új funkciókat vagy szerepeket jelent-e az orosz kémelhárításon belül. A tárca ugyanakkor azt közölte, hogy a SZMERS feltámasztása újabb példát nyújt arra, hogy az orosz hatóságok a második világháborús, antifasiszta harccal próbálja összemosni az ukrajnai háborút.
A téma kapcsán érdemes elmondani, hogy a SZMERS azt követően vált nemzetközileg ismert szervezetté, hogy Ian Fleming brit író többször is említést tett róla a James Bond-regényeiben. Őfelsége 007-es ügynöke ugyanis több epizódban küzdött a SZMERS embereivel.