tóth gabi
A magyar származású spekuláns Texas államot vette célba.
Az idén novemberben esedékes amerikai elnökválasztásra készülve Soros György több millió dollárt adományozott Texas államban működő liberális szervezetek - írja a Fox News amerikai hírtelevízió online kiadása. A portál beszámolója szerint Soros célja, hogy a hagyományosan republikánus beállítottságú Texasban idén a Demokrata Párt nyerje meg a választást, ezzel bebiztosítva a baloldali jelölt országos győzelmét.
Texas állam lakosságának túlnyomó többsége erősen jobboldali beállítottságú, ennek megfelelően a Republikánus Párt jelöltjei évtizedek óta minden elnökválasztást toronymagasan megnyernek itt. A Demokrata Párt színeiben legutóbb Jimmy Carter tudta meghódítani az államot 1976-ban.
Az amerikai elnökválasztási rendszerben Texas kiemelt jelentőséggel bír, az állam rendelkezik ugyanis a második legtöbb elektori szavazattal. Szám szerint 38-al, ami azt jelenti, hogyha a demokratáknak sikerülne meghódítania az államot, szinte biztosan többségbe kerülnének az országos elektori kollégiumban. Nem véletlen tehát, hogy Soros György kiemelt "célpontként" kezeli Texast, és megállás nélkül önti pénzt az államba.
A Fox News beszámolója szerint Soros az elmúlt 12 hónapban összesen 3 millió dollárt adományott 5 különböző liberális szervezetnek Texas államban. A legnagyobb támogatást, 1,4 millió dollárt a demokrata érdekeket képviselő Texas Majority PAC szervezet kapta. A csoportot a demokrata Beto O'Rourke sikertelen kormányzóválasztási kampányának korábbi munkatársai működtetik, és tavaly közel 2,25 millió dollárt gyűjtött össze. A texasi kampányfinanszírozási nyilvántartásokból kiderül, hogy eddig minden adományt Soros biztosított a szervezet számára.
A Texas Majority PAC mellett Soros további négy baloldali szervezetnek adományozott pénzt Texasban. Ezek a csoportok főleg mozgósítási tevékenységet végeznek: a demokrata párti szavazókat regisztrálják, és a helyi párszervezetek segítik a kapcsolatfelvételben.
A politikai akcióbizottság (PAC) egy adómentes szervezeti forma Amerikában, amely összegyűjti és szétosztja az önkéntes pénzügyi hozzájárulásokat a választásokon induló jelöltek politikai kampányai között. A PAC-ok többsége magánvállalkozásokat, szakszervezeteket, vagy bizonyos ideológiai vagy politikai nézeteket képvisel. A politikai akcióbizottságok a kampányok finanszírozásának leggyakoribb forrásai közé tartoznak.
Mayra Flores volt republikánus kongresszusi képviselőnő azt mondta, hogy a texasi tevékenységével Soros a spanyol ajkú szavazókat szeretné "visszaterelni" a Demokrata Párthoz.
- fogalmazott a politikus, aki szerint a hagyományosan balra szavazó spanyolajkú kisebbség mára kiábrándult az elitista Demokrata Pártból, és egyre inkább a keresztény-konzervatív hagyományokat tiszteletben tartó republikánusok felé fordul.
A téma kapcsán érdemes felidézni az USA Today napilap és a Norfolk Egyetem január elején megjelent kutatását. Eszerint az afroamerikai szavazóknak jelenleg 63 százaléka áll Joe Biden demokrata párti elnök mögött, miközben 2020-ban a társadalmi csoport tagjainak 87 százaléka szavazott rá. A spanyolajkú szavazók körében országos szinten Donald Trump (37 százalék) jelenleg népszerűbb, mint a jelenlegi elnök (34 százalék), miközben 2020-ban még elsöprő mértékben (65 százalék) álltak a latin-amerikai származású szavazók Joe Biden mögött.
Texas állam és a washingtoni szövetségi kormányzat között az elmúlt hetekben mélyülő konfliktus alakult ki, miután január 10-én Texas lezárta az egyik legnagyobb nyomásnak kitett határszakaszt Eagle Pass városában a szövetségi határőrök előtt. Texas kormányzójának indoklása szerint a szövetségi határőrizeti hatóság nem védi meg a határt, ezért a texasi Nemzeti Gárda bevonásával kényszerítik ki a határvédelmet.
Greg Abbott, republikánus kormányzó csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy Joe Biden elnök intézkedései példanélküli invázióhoz vezettek a határon, ami ellen kötelességének tartja fellépni.
A szövetségi Legfelsőbb Bíróság ezen a héten úgy döntött, a szövetségi határügynököknek joguk van arra, hogy eltávolítsák a texasi hatóságok által létesített határakadályt.
A bevándorláspolitika szigorításáról december óta intenzív egyeztetések zajlanak a kongresszus demokrata és republikánus tagjai között. Csütörtökön a felsőház, a szenátus tagjai bejelentették, hogy megállapodásra jutottak a határőrizet szigorításáról, és bevándorlási reformokról.
Az általuk kidolgozott jogszabály elfogadásához kapcsolódna az Ukrajna további katonai támogatásának fedezetéről szóló jogszabály is. A csütörtökön bejelentett szenátusi törvényjavaslat alapján, amennyiben az illegális határátlépések meghaladnak egy bizonyos napi számot, – heti átlagban napi 5 ezret –, akkor a határőrség számára kötelezővé válik az érkezők visszatoloncolása.
Joe Biden elnök pénteken közleményben üdvözölte a törvényjavaslatot, amit minden idők legkeményebb határbiztonsági intézkedésének nevezett, valamint közölte, hogy annak végrehajtására kötelezettséget vállal, amennyiben a kongresszus elfogadja.