Orbán Viktor: Brüsszel mindig is kormányváltást akart Magyarországon

POLITIK
KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.25.
Módosítva: 2024.01.25.

Olyan országban nyílik alkoholbolt, ahol börtön jár az alkoholfogyasztásért

Történelmi lépésre szánta el magát Szaúd-Arábia.

A szigorú alkoholtilalmi szabályok ellenére Szaúd-Arábia az első olyan boltjának megnyitására készül, amelyben szeszes italok is kaphatók lesznek - jelentette nem nyilvános kormányzati dokumentumokra hivatkozva a CNBC hírportál. Az amerikai lap értesülései szerint az üzletben kizárólag 21 év feletti, nem muszlim, külföldi diplomaták vásárolhatnak majd, ha előre regisztrálják magukat egy telefonos applikáción keresztül.

Olyan országban nyílik alkoholbot, ahol börtön jár az alkoholfogyasztásért

Szaúd-Arábiában jelenleg szigorú törvények tiltják az alkoholfogyasztást és árusítást, a vétkeseket kitoloncolással, pénzbírsággal vagy börtönbüntetéssel is sújthatják. Az öböl-menti monarchiában hatályos szesztilalom 1952 óta van érvényben, miután Abdulaziz király egyik fia részegen lelőtt egy brit diplomatát.

Alkoholhoz eddig kizárólag diplomáciai küldeményekkel vagy a feketepiacon lehetett hozzájutni az országban. A héten ráadásul bevezetésre került egy új intézkedés, amely tovább korlátozta az alkoholtartalmú árucikkek diplomáciai úton való behozatalát. 

Hivatalos forrásból egyelőre még nem erősítették az italbolt megnyitását. Sajtóértesülések szerint azonban a bolt a főváros, Rijad diplomatanegyedében kap majd helyet. A vásárlók körét állítólag a külügyminisztérium határozná meg, és a jogosultak havonta legfeljebb 240 pontot érő alkoholt fogyaszthatnak majd. Egy liter bor három pontot, míg ugyanennyi sör egy pontot ér majd. Az egyelőre nem világos, hogy a diplomatákon kívül más, nem muszlim külföldiek is vásárolhatnak-e majd az üzletben. Szaúd-Arábiában több millió külföldi él, többségében ázsiai vendégmunkások.

Szakértők szerint az alkoholbolt megnyitása újabb mérföldkőnek számít Mohamed bin Szalman szaúdi koronaherceg liberalizációs politikájában. Az uralkodó 2017-ben elismerte a nők vezetéshez való jogát, 2018-ban pedig visszavonta a mozikra vonatkozó tilalmat.

Az ilyen és ehhez hasonló intézkedések az úgynevezett "Vision 2030" kormányzati projekt részei, amelynek célja a gazdaság átalakítása és az olajtól való függőség csökkentése. "Ez egy történelmi terv a királyság alapvető átalakítására, a gazdaság diverzifikálására és az életfeltételek javítására" - fogalmazott korábban a programmal kapcsolatban Szalman herceg.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek