kulcsár edina
A korábbi amerikai elnöknek sorozatban negyedszer van esélye megszerezni a rangos elismerést.
Claudia Tenney amerikai szövetségi képviselő Nobel-békedíjra jelölte Donald Trump korábbi elnököt, amiért tető alá hozta az úgynevezett Ábrahám-megállapodásokat, melyek normalizálták a viszonyt Izrael és egyes arab országok között - írja a Fox News amerikai hírtelevízió online kiadása.
- magyarázta Trump jelölését Claudia Tenney. A republikánus politikus hozzátette, hogy korábban Nobel-békedíjjal ismerték el az Izrael és Egyiptom közötti békemegállapodást 1978-ban, valamint az oslói megállapodást is 1994-ben. Viszont nem ismerték el Trump szerepét az Izrael és négy arab szomszédja között létrejött megállapodás közvetítésében.
A Nobel-békedíjról egy, a norvég parlament által választott öttagú testület dönt. A 2024-es Nobel-békedíjas nevét októberében teszik közzé.
Trumpnak 2020-ban sikerült tető alá hoznia az Ábrahám-megállapodásokat, amelyeket Izrael kötött arab országokkal a kapcsolataik normalizálása érdekében. Az első megállapodásokat az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel írta alá Izrael. Később csatlakozott a szerződéshez Szudán és Marokkó, de elismerte Izraelt a muszlim Koszovó is.
A szerződések megkötése miatt Trumpot már többször jelölték Nobel-békadíjra, de eddig egyetlen alkalommal sem ítélték meg neki az elismerést. Először 2020 szeptemberben David Flint ausztrál jogászprofesszor kezdeményezte ezt. Néhány hónappal később, 2021-ben Laura Huhtasaari EP-képviselő, a Svéd Finnek Jobboldali Párt tagja írt levele a Nobel-bizottságnak, hogy jelölje Trumpot. Egy évvel később Christian Tybring-Gjedde norvég parlamenti képviselő, illetve Magnus Jacobsson svéd parlamenti képviselő is Trumpot javasolta Nobel-békedíjra a közel-keleti egyezményekért.
Az Ábrahám-megállapodások megkötése miatt egyébként Trump vejét, Jared Kushnert, és a helyettesét, Avi Berkowitzot is Nobel-békedíjra jelölték korábban.
Nem Trump lenne az első amerikai elnök, aki Nobel-békedíjat kap. Legutóbb 2009-ben, mindössze 263 nappal a hivatalba lépése után Barack Obama nyerte el ezt az elismerést – az indoklás szerint „a nemzetközi diplomáciai kapcsolatot és a népek közötti együttműködés elmélyítése érdekében tett rendkívüli erőfeszítéseiért”. A váratlan döntést akkor sokan élesen bírálták az Egyesült Államokban és az egész világon.
Az amerikai elnökök közül Nobel-békedíjat kapott még 1906-ban Theodore Roosevelt az orosz-japán háború békés lezárásáért; 1920-ban Woodrow Wilson az ENSZ elődjének tekinthető Nemzetek Szövetsége megalapításában kifejtett tevékenységéért; valamint 2002-ben Jimmy Carter a „több évtizedes fáradhatatlan erőfeszítéseiért a nemzetközi konfliktusok békés rendezésében”.