Marics Peti
Az államfők szimbolikus maradványai a Star Trek tudományos fantasztikus sorozat több tagjához csatlakoztak.
Hétfőn kora hajnalban sikeresen felbocsájtották a United Launch Alliance (ULA) technológiai vállalat vadonatúj Vulcan űrrakétáját, ami eljuttatja a Peregrine holdraszálló egységet a Földhöz legközelebbi égitestre, valamint emberek földi maradványait, köztük három korábbi amerikai elnökök DNS-ét a mélyűrbe - írta az AP hírügynökség. A kilövés történelmi jelentőségét az adja, hogy a Peregrine lehet az első amerikai holdraszálló egység az utolsó Apollo-küldetés 1972-es landolása óta.
Ha minden a tervek szerint alakul, akkor a Vulcan rakéta által űrbe juttatott Peregrine leszállóegység február 23-én fog landolni a Holdon. A szondában a NASA által elhelyezett eszközökön kívül további 15 különféle „kereskedelmi rakomány” is utazik. Ezek között van többek között a Holdra szánt első argentin, brit, japán, kanadai, német, magyar, mexikói, seychelles-szigeteki űreszközök is. A Seychelles-szigetek például egy darab bitcoint, Japán 80 000 gyermek üzenetét, a magyar Puli Space Technologies pedig egy időkapszulát küld a Holdra.
A rakományok között található még a Celestis temetkezési vállalat csomagja is, amely híres emberek hamvasztott maradványait és DNS-mintáit tartalmazza. Többek közt George Washington, Dwight D. Eisenhower és John F. Kennedy hajmintáit, valamint a Star Trek tudományos fantasztikus franchise több tagjának maradványait. Ez a rakomány nem Holdra fog leszállni, hanem a Földtől 150 millió és 300 millió kilométer távolságra jut majd el az úgynevezett mélyűrbe.
Washington, Eisenhower, Kennedy és Reagan elnökök hajmintáit − amelyek eredetileg Louis Mushro gyűjteményéből származnak − egy névtelen adományozó ajándékozta a Celestisnek. A cég elmondása szerint a volt államfők maradványai adathordozóként szolgálnának egy jövőbeli, mélyűrben megtelepedő civilizáció számára, amelynek az Egyesült Államok történetét mesélnék el. Arról, hogy az emberi maradványokból hogyan juthatnak információhoz a Földről, és az Egyesült Államokról a jövőbeli űrutazók, nem közölt információkat a vállalat.
A United Launch Alliance (ULA) a Boeing és a Lockheed Martin közös vállalkozása, a cég 2006-ban jött létra az anyavállalatok rakétaprogramjainak összeolvadása révén. A két nagyvállalat egyenlő arányban birtokosa a vállalkozásnak. Az ULA által csaknem egy évtized alatt kifejlesztett Vulcan űrrakéta az Atlas V rakétájának helyét veszi át, legnagyobb riválisa Elon Musk SpaceX űrvállalatának többször felhasználható Falcon 9 rakétája.