tóth gabi
Washington hiteléhségét lehetetlen csillapítani.
Az Egyesült Államok államadóssága történelmi csúcsra emelkedett, miután pénteken átlépte a 34 ezermilliárd dolláros (34 000 000 000 000 $) szintet - derült ki az amerikai pénzügyminisztérium legfrissebb adataiból. Csütörtökön az adósságszint még "csak" 33 900 milliárd, három hónapja pedig 33 ezer milliárd dollár volt, ami az jelenti, hogy az elmúlt negyedévben az USA átlagosan napi 11 milliárd dollárral növelte az adósságát.
A 34 ezermilliárd dolláros adósságküszöböt a vártnál jóval előbb lépte át az Egyesült Államok. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) 2020 januárjában még azt jósolta, hogy ekkora hiány a 2029-es pénzügyi évre várható. Az ügynökség legfrissebb előrejelzése szerint az államadósság a következő három évtizedben várhatóan csaknem megduplázódik.
- mondta Maya MacGuineas, a Szövetségi Költségvetési Bizottság elnöke.
Szakértők szerint a CBO korábbi prognózisát a 2020-ban kirobbant COVID-járvány húzta keresztbe, mivel a pandémia jelentősen lelassította, sőt, egy időre le is állította az amerikai gazdaságot. A kormány jelentős kölcsönöket vett fel Donald Trump korábbi elnök és Joe Biden jelenlegi elnök alatt, hogy stabilizálja a gazdaságot és támogassa a fellendülést. De az élénkülés az infláció megugrásával járt, ami megemelte a kamatokat és megdrágította a kormány adósságszolgálatát.
Hivatalos adatok szerint az amerikai adósság lefontosabb külföldi vásárlói, mint például Kína, Japán, Dél-Korea és az európai országok, csökkentik amerikai állampapír-állományukat. A Peterson Foundation elemzése szerint az amerikai adósság külföldi részesedése 2011-ben 49 százalékon tetőzött, 2022 végére 30 százalékra esett vissza.
Az amerikai államadósság kapcsán fontos elmondani, hogy a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő augusztusban megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást. A Fitch azzal indokolta a döntését, hogy a következő három évben szinte biztosan romlanak az amerikai államháztartási mutatók és növekszik a már most is magas államadósság-teher.
A Fitch lépését az amerikai kormány elavult adatokon alapuló, hibás helyzetértékelésnek nevezte. Janet Yellen pénzügyminiszter egy korábbi közleményében azt írta: határozottan vitatja a Fitch Ratings döntését, és azt önkényesnek tartja.
Érdekességek az amerikai államadósságról: