kulcsár edina
Zavartalan az orosz-amerikai uránkereskedelem.
Az Egyesült Államok több mint 1 milliárd dollár értékben vásárolt uránt Oroszországból 2023 januárja és novembere között - jelentette az amerikai statisztikai szolgálat adataira hivatkozva a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség.
A hivatalos statiszták szerint az USA csak november 96 millió dollár értékben vásárolt uránt Oroszországtól, ami a teljes amerikai import csaknem felét jelentette. Ugyanebben a hónapban Oroszország mellett Nagy-Britanniától (48,6 millió dollár), Japántól (44 millió dollár) és Belgiumtól (2,4 millió dollár) vásárolt még uránt Amerika.
A RIA Novaszti beszámolója szerint szerint Washington tavaly január és november között 1,1 milliárd dollárt fizetett Oroszországnak az uránszállítmányokért, ami 2002 óta a legmagasabb érték. A statisztikákból tisztán látszik, hogy az ígéretek ellenére az USA meg sem próbált "leszokni" az orosz uránról, hiszen Oroszország részesedése az amerikai uránimportból 19 százalékpontról 50 százalékpontra nőtt a vizsgált időszakban.
A megjelent hírekre reagálva a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat kijelentette, hogy az uránexportra vonatkozó szerződéses kötelezettségeit mindig maradéktalanul és határidőre teljesíti. Közleményében a cég hangsúlyozta, hogy meg kell védeni az atomenergiát a geopolitikai turbulenciáktól és a protekcionista korlátozásoktól
Az Egyesült Államok energiatermelésének 19 százalékát tavaly az olcsó nukleáris energia tette ki. Figyelembe véve az USA méretét, ez nem kis energiamennyiség, közelíti a 800 milliárd kilowattórát. Ez körülbelül ötven paksi atomerőmű teljesítményének felel meg. A New York Times egy tavaly megjelent cikke szerint az amerikai atomerőművekben használt dúsított urán nagyjából egyharmadát Oroszországból importálják. A GHS Climate tanácsadó cég korábban azt állította, hogy minden huszadik amerikai háztartást orosz urán látott el energiával.
Az USA uránimport-függőségének egyik fő oka, hogy az amerikai urándúsító üzemeket a hidegháború után bezárták, mivel lényegesen olcsóbb volt orosz uránt vásárolni. Jelenleg csak két amerikai létesítmény rendelkezik engedéllyel nukleáris üzemanyag előállítására.
Az amerikai képviselőház tavaly decemberben ugyan elfogadott egy orosz uránimport tiltására vonatkozó törvényjavaslatot, de ezt még a szenátusnak és Joe Bidennek is el kell fogadnia. Hogy ez mikor történhet meg, nem tudni.
A tiltás ellenére a javaslat olyan olyan mentességeket tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az alacsony dúsítású urán behozatalát Oroszországból, ha az amerikai energiaügyi miniszter megállapítja, hogy nincs alternatív forrás egy atomreaktor vagy egy amerikai atomenergia-vállalat üzemeltetésére, vagy ha a szállítmányok nemzeti érdeket szolgálnak.