kulcsár edina
Elképesztő technológiai fejlesztés történt az ukrajnai konfliktus "farvizén".
A modern kori technológiai fejlesztések többsége kapcsolódik valamilyen formában hadiiparhoz és a háborúkhoz. Az egymás fölötti győzedelmeskedés vágya mindig is nagyban motiválta a tudósokat abban, hogy olyan eszközöket alkossanak, amelyek előnyhöz juttatják a hazájuk hadseregét. Így született meg többek közt a második világháború első éveiben a gázturbinás sugárhajtómű, a hidegháború alatt pedig az internet. És így született meg most az ukrajnai konfliktus "farvizén" az orosz fejlesztésű "láthatatlanná tévő köpeny", ami elrejti a katonákat a hőkamerák elől.
Helyi sajtóbeszámolók szerint az orosz tudósok által kifejlesztett láthatatlanná tévő köpeny fekete szövetből készül, aminek textúrája hasonlít a kempingsátor ponyvájához. Az anyag megakadályozza, hogy a viselője hőjeleket bocsásson ki, amit az infra- és a hőkamerák érzékelhetnek. A ruha könnyedén használható, a katonák zsebében is elfér, a súlya mindösszesen 350 gramm, az anyaga pedig rendkívül strapabíró.
A köpenyt a közelmúltban már az ukrán fronton is bevették. A ruha nem csak az aktív katonák álcázására szolgál, hanem sebesült katonák elrejtésére is, megvédve őket a drónokon lévő éjjellátó kameráktól a csatatérről való evakuálás során.
Az ruha gyártója, a HiderX orosz katonai vállalat szerint a köpeny rendkívül hatékonyan működik, és fronton komoly előnyt jelent az orosz fegyveres erők számára.
- állította közleményében HiderX.
Érthető okokból a vállalat nem árulta el a ruha anyagának összetételét, de annyit azért lehet tudni, hogy olyan nanotechnológiai vegyületeket tartalmaz, mint a grafén. Ez persze nem meglepő, a grafén leginkább ugyanis a hőelnyelő tulajdonságáról ismert.