kulcsár edina
A tudósok és a világ vezetői szomorú döntésre jutottak.
1947 óta folyamatosan ketyeg a végítélet órája, ami azt méri, hogy milyen messze van az emberiség a teljes pusztulástól. Abban az évben hét perccel jártunk éjfél előtt. Az idei év, sajnos nagyon szomorú fordulatot vett: előre tekerték a nagymutatót.
A mutató így már majdnem éjfélt mutat, ami a világvégét, vagy legalábbis az emberiség pusztulását jelzi. A tudósok úgy állapították meg, hogy mindössze 12 másodperccel járunk éjfél előtt. Ezt a változást nagyrészt az ukrajnai háború növekvő veszélyei miatt tartották szükségesnek.
2020 óta vagyis a koronavírus világjárvány első évétől kezdve 100 másodperccel jártunk éjfél előtt az apokalipszis órája szerint. Azóta azonban további váratlan események rázták meg a világot, ilyen például Oroszország ukrajnai inváziója, és a jelenleg is zajló gázai háború.
Az óra pontos állásáról a világ vezetőiből és Nobel-díjas tudósokból álló társaság dönt, annak megfelelően, milyen veszélyekkel nézzünk szembe globális fenyegetettségi szinten.
Ahhoz, hogy az órát vissza lehessen fordítani, a BAS szerint az orosz és az amerikai elnöknek ambiciózusabb és átfogóbb határokat kellene megszabni a nukleáris fegyverek használatára vonatkozóan. Emellett nagyobb globális fellépést sürgetnek az éghajlatváltozással kapcsolatban. Továbbá globális erőfeszítéseket várnak el a jövőbeli világjárványok megelőzésével kapcsolatban - írja a Mirror.
Senkit ne tévesszen meg: az hogy az óra megint 90 másodperccel éjfél előtt áll, nem azt jelenti, hogy a világ stabil, épp ellenkezőleg. A kormányoknak és az embereknek sürgősen cselekedniük kell
- nyilatkozta Rachel Bronson, a Bulletin elnök-vezérigazgatója.