tóth gabi
Egyelőre nem világos, melyik állami intézmény hibázott, mindenki másra mutogat.
Franciaországnak 27 millió darab új euró pénzérmét kellett megsemmisítenie, miután kiderült, hogy a frissen vert érmékre hibásan került rá az uniós zászló csillagainak ábrázolása, így azok nem feleltek meg az Európai Bizottság szigorú előírásainak - írja a Le Figaro francia napilap online kiadása.
A végtelenül kínos baki megértéséhez fontos elmondani, hogy az uniós jog értelmében az euroövezet országai 15 évente változtathatnak az euróérméken található "nemzeti" ábrázoláson, de ehhez előzetes jóváhagyásra van szükségük a Bizottságtól, illetve az euróövezet többi kormányától. Ez a másfél évtizedes időtartam tavaly járt le Franciaországban, ezért a Párizsi Pénzverde (Monnaie de Paris) novemberben grafikai változtatásokat hajtott végre a "saját" euró érméin, és új 10, 20 és 50 centesek készítésébe kezdett.
A sajtóban megjelent hírek szerint szerint az illetékes francia szervek ugyan kapcsolatba léptek a pénzérmék nyomása előtt a Bizottsággal, de nem várták meg a testület jóváhagyását. Így fordulhatott elő, hogy a Párizsi Pénzverde 27 millió darab hibás érmét készített el, mire a Bizottság felhívta a figyelmét arra, hogy a dizájn nem felel meg az előírásoknak. Meg nem erősített információk szerint a Bizottság azt kifogásolta, hogy az érmék peremére nyomott uniós csillagok túl halványak voltak.
Az új érméket - melyeket azóta már megsemmisítettek - decemberben mutatta volna be Bruno Le Maire francia gazdasági- és pénzügyminiszter, de erre természetesen így nem került sor.
Miután az arcpirító mulasztást megszellőztette a francia sajtó, a Párizsi Pénzverde és a kormány egymásra kezdett mutogatni, hogy ki hibázott. A Gazdasági Minisztérium bejelentette: belső vizsgálatot indítanak, hogy megértsék, mi is történt valójában. A tárca közölte, hogy új érmék tervezése továbbra is titkos, és a baki miatt tavasszal kerülnek csak bemutatásra.
Közleményében a Párizsi Pénzverde kiemelte, hogy évente körülbelül 1,4 milliárd darab érmét állít elő, tehát a most beolvasztott mennyiség a termelés csupán 2 százaléka. A pénzverde továbbá hangsúlyozta, hogy önálló állami vállalat, nem része a francia közigazgatásnak, így a pénz újraverésének költségeit teljes mértékben állja. Szakértők szerint a hibás pénzérmék előállítása majd beolvasztása 1,2 millió euróba, azaz átszámítva durván 455 millió forintba került.
Az eset kapcsán egyes lapok kiemelték, hogy a Párizsi Pénzverde a legrégebbi állami intézmény Franciaországban, 864-ben, II. (Kopasz) Károly nyugati frank király alapította, és a fennállása során sosem történt még ilyen költséges baklövés. A Párizsi Pénzverde székházában egyébként már évtizedek óta nem gyártanak fémpénzt, 1973 óta a pénzverés a Bordeaux melletti Pessacban történik.