tóth gabi
Az osztrák mérnők által megalkotott világhírű Glock pisztolyt ma 43 ország fegyveres erői használják.
94 éves korában elhunyt Gaston Glock osztrák milliárdos vállalkozó és fegyvermágnás, a világ legnépszerűbb maroklőfegyverének, a Glock pisztolynak a tervezője - írja az APA osztrák hírügynökség. Glock halálhírét a róla elnevezett fegyvergyártó vállalat jelentette be: közlésük szerint Glock a karintiai birtokán, családi körben hunyt el szerdán.
Az osztrák fegyvertervező 1929. július 19-én született Bécsben. A második világháború legvégén besorozták a Wehrmachtba, majd a felsőfokú tanulmányait az osztrák fővárosban végezte el mérnökszakon. 1963-ban hozta létre saját cégét, ami a kezdetekben még nem katonai eszközökkel, hanem polgári fogyasztási cikkekkel foglalkozott. A 60-as években függönyrudakat, a 70-es években pedig hobbikéseket gyártott.
Glock az 1980-as évek elején fordult a fegyvergyártás felé, miután vásárolt egy fröccsöntő gépet, amellyel a garázsműhelyében elsütőbillentyűket és töltényhüvelyeket kezdett gyártani. Ugyanebben az időszakban az osztrák hadsereg pályázatot írt ki több tízezer lőfegyver beszerzésére, amit a Glock vállalat nyert meg a frissen kifejlesztett Glock 17-es pisztollyal. A fegyver első generációjának sikere abban rejlett, hogy olcsó anyagokból, elsősorban polimerekből készült, költséghatékonyan gyártható és könnyen szétszerelhető volt, és mindezek ellenére viszonylag nagy tárral lehetett felszerelni.
A Glock fegyver azután vált globálisan is népszerűvé, hogy a 80-as évek közepén betört az amerikai piacra, majd világszerte elkezdték rendszeresíteni őket a rendőri, katonai erőknél. Ma az amerikai rendőrök 80 százaléka és 48 ország nemzeti fegyveres erői használnak Glock pisztolyt. Emellett a fegyver népszerűségéhez jelentősen hozzájárult az amerikai popkultúra is: a pisztoly számtalan hollywoodi filmben felbukkant, köztük a Terminátor 3-ban vagy a Mátrix-filmekben.
Népszerűségével párhuzamosan a fegyver több kritikát is kapott az elmúlt évtizedekben. Szaddám Husszein volt iraki diktátort például úgy találták meg 2003-ban az amerikai erők, hogy egy Glock társaságában rejtőzködött egy lyukban a földben.
Ismertsége ellenére Gaston Glock viszonylag ritkán szerepelt a nyilvánosság előtt, a magánéletével azonban előszeretettel foglalkozott a nemzetközi sajtó. Például 2012-ben, amikor megjelent egy üzleti tevékenységéről szóló könyv, illetve 1999-ben, amikor egy üzlettársa megpróbálta megöleti egy volt profi birkózóval. A bérgyilkos egy parkolóházban támadt rá Glockra, akit többször fejbevert egy gumikalapáccsal, az akkor 70 éves üzeletember azonban visszaütött, és ártalmatlanította a támadót. Emellett Glock azzal is többször felhívta magára a figyelmet, hogy pénzügyileg támogatta a jobboldali Osztrák Szabadságpártot (FPÖ).
A fegyvermágnás kétszer házasodott. Első feleségétől, Helga Glocktól 2011-ben vált el. Ezután a nő 500 millió euróra perelte be a volt férjét, mondván, Glock zsarolásban vett részt. A keresetet a bíróság később elutasította.
Glock második felesége Kathrin Glock, akivel 2011-ben házasodott össze. Kathrin jelenleg a Glock fegyvergyártó vállalat vezérigazgatója és igazgatótanácsának tagja. Glocknak két fiú és egy lánygyermeke született.
A Forbes becslése szerint a Glock család vagyona eléri a 1,5 milliárd eurót. Az osztrák sajtóban megjelent hírek szerint ennek legnagyobb részét a második felesége, Kathrin örökölheti.