tóth gabi
Megkongatták a vészharangot a szakértők.
Egy mérnökökből álló szakértői csoport arra figyelmeztetett, hogy bármikor összeomolhat Bologna ikonikus, Garisenda nevű tornya. Közlésük szerint az elmúlt időszakban több nagy repedés is megjelent az épület falain, a torony elhajlása pedig elérte a kritikus szintet.
A Bologna központjában, a Porta Ravegnana téren két torony áll, melyek a város jelképeinek számítanak: a 97 méter magas Asinelli és a 48 méteres Garisenda. Az 1109 és 1119 között épült tornyokat az azokat megrendelő családokról nevezték el. A Garisenda eredetileg 60 méter magas volt, de a 14. században, mikor egy földmozgás következtében elferdült, visszabontották a magasságát.
Észak-Itáliában a 11. században terjedt el, hogy a gazdag családok téglából magas, négyzetes alapterületű tornyokat építettek. Az akkor nagyon gazdag Bolognában pedig a tehetős családok egymással versenyezve néhány évtized alatt majdnem száz ilyen tornyot húztak fel, gyakran közvetlenül egymás mellé. Az elmúlt kilencszáz év során a tornyok többsége magától összeomlott vagy az összeomlástól tartva visszabontották őket.
Szakértők hosszú ideje figyelemmel kísérik az Asinellia és a Garisenda torony állapotát. Egy napokban napvilágot látott jelentés szerint a Garisenda lényegében "az utolsó óráit éli", és azonnali közbeavatkozásra van szükség ahhoz, hogy elkerüljék az összeomlást.
-fogalmazott Amedeo Bellini, a vizsgálóbizottság tagja, a bolognai tornyok szakértője.
A városi hatóságok októberben kordonnal vették körül a két tornyot a repedések és szokatlanul erős kilengés miatt. A tér várhatóan több évig zárva marad.
Matteo Lepore bolognai polgármester, aki októberben bejelentette, hogy a tornyok állapotának megfigyelésével szakértői csoportot bíznak meg, szerdán elmondta, hogy a helyzet jelenleg „sárga riasztásnak” felel meg.
Lucia Borgonzoni olasz kulturális miniszter-helyettes október végén segítséget ígért a torony biztonságossá tételéhez. Mint mondta, a finanszírozást az Európai Uniótól kapott helyreállítási alapból tudják megoldani.