tóth gabi
Könyörtelenül kitálalt a belga fegyveres erők korábbi tábornoka.
A belga hadsereg olyan rossz állapotban van, hogy egy háború esetén a katonák maximum "kövekkel dobálózva" tudnák csak megvédeni az országot - fogalmazott a VRT közszolgálati hírcsatornának adott interjújában Marc Thys, a belga fegyveres erők novemberben visszavonult tábornoka.
A VRT beszámolója szerint az orosz-ukrán háború 2022-es kirobbanása óta az európai kormányok minden követ megmozgatnak, hogy minél több fegyvert és lőszert küldhessenek Kijevnek. Mostanra azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a nyugati hatalmak gyártási kapacitása nem bírja kielégíteni Ukrajna fegyveréhségét, így az egyes országok kénytelenek a saját használatra szánt muníciójukat átadni Kijevnek.
Az európai fegyvergyárak küszködnek azzal, hogy elegendő lőszert gyártsanak le országaik, valamint Ukrajna számára. Ez különösen igaz a 155 milliméteres tüzérségi lövedékekre. A Politico beszámolója szerint Európa egyes országainak már most választania kell, hogy a legyártott lőszert megtartják, vagy elküldik keletre.
A novemberben visszavonult belga tábornok, Marc Thys azt állította, hogy Belgium a nemzeti érdekeit rúgja fel azzal, hogy nem tölti fel a saját raktárait a szükséges fegyverekkel. A veterán katona élesen kritizálta a kormány döntéseit, mivel szerinte Brüsszel nem halmoz fel kellő mennyiségű lőszert annak érdekében, hogy megvédhesse magát.
- fogalmazott Thys, aki hozzátette, hogy természetesen tisztában van vele, hogy nem sok esély van arra, hogy országa háborúzni kezdjen, de egy felelősségteljes kormánynak mindenre fel kell készülnie.
A belga kormány nemrég egyébként egy két évtizedes megállapodást írt alá a belga FN Herstal fegyvergyártóval lőszerek leszállításáról. Marc Thys szerint azonban a szerződésben szereplő lőszer mennyiséggel Belgium csak néhány napig lenne képes tartani magát egy ellenséges ország támadása esetén.
„A nyugati országokban jelentős tüzérségi lőszerhiány keletkezett az ukrajnai orosz hadművelet következtében” – figyelmeztetett a cseh CSG hadiipari vállalat vezetője.
„A tüzérségi lőszerek mára hiánycikké váltak.” – közölte Michal Strnad, a konszern tulajdonosa. Becslései szerint a kijevi vezetésnek nyújtott katonai támogatás következtében tíz-tizenöt évig is eltarthat, míg sikerül újra feltölteni a nyugati hadseregek készleteit.
Mint mondta, ennek hátterében a korlátozott gyártókapacitások állnak. „Ezt a hiányt már az ukrán fegyveres erők is megérezték.” – tette hozzá Strnad.
A CSG tulajdonosa szerint az európai hadseregek időközben már jelentős mértékben kiürítették fegyverkészleteiket, hogy Ukrajnát támogatni tudják. Strnad hangsúlyozta, hogy az ukrán erők hetente 40 ezer tüzérségi lőszert használnak fel több száz, Nyugatról szállított tarackból az orosz támadók ellen.
Tényleg sokat szállítottak Ukrajnának. De a valóság az, hogy az ukránok ma kevesebbet lőnek, mint amire képesek lennének, mert egyszerűen nincs elég lőszerük.”
– mondta.
Strnad közölte, hogy vállalata, a Czechoslovak Group mára a NATO-szabvány 155 milliméteres tüzérségi lőszerek európai termelésének 25–30 százalékát biztosítja. Az éves termelési kapacitásuk 80–100 ezer darab gránát. Hozzátette, hogy Európa éves termelése 270–300 ezer darab lehet ebből a lőszertípusból.
Az üzletember szerint a vállalat 250–300 új alkalmazottat tervez felvenni, hogy az éves termelést 150 ezer darabra növelhessék, ami azonban a termelőeszközök hosszabb beszállítási ideje miatt nagyjából két évet fog igénybe venni.
Strnad beszélt arról is, hogy a CSG Ukrajna fontos beszállítója, a szovjet időkből származó, korszerűsített fegyverzet tekintetében. Azonban – mint arra felhívta figyelmet – a készletek ezek esetében is kezdenek szűkösek lenni.