tóth gabi
A tragikus rejtélyt a mai napig titkok és tagadás övezi.
2014-ben megrázó dolog történt Mexikóban. Egy 43 tanárnövendéket szállító busz ugyanis nyom nélkül eltűnt, és a járművön utazó egyetemisták a mai napig nem kerültek elő, csupán hármójuk földi maradványai. A tanárgyakornokok éppen egy állam elleni békés tüntetésre voltak úton, amikor összetűzésbe kerültek a rendőrséggel. A busz néhány perce hagyta csak el a buszpályaudvart, amikor a rendőrség tüzet nyitott a járatra, mondván, hogy erőszakkal tulajdonították el azt az egyetemisták. Két diák a helyszínen belehalt a sérüléseibe, egy harmadik társuk holttestét pedig megcsonkítva találták meg másnap.
A buszon utazók közül további három ember földi maradványait a következő években találták meg, azonban még így is 43 ember hollétéről a mai napig nincsen információja a családtagjaiknak.
Az azóta eltelt időben új elnököt választottak a mexikói kormány élére Enrique Pena Nieto személyében, aki megpróbálta felülvizsgálni az ügyet. A politikus nyomására a nyomozók megállapították, hogy 2014-ben az akkori rendőrség összejátszott a drogkartelekkel a diákok feltartóztatása érdekében.
Több kábítószer-kereskedő is bevallotta, hogy a Guerreros Unidos kartell kezébe adták a diákokat, ők pedig meggyilkolták őket és a maradványaikat egy szeméttelepen elégették.
Most a BBC készít dokumentumfilmet az áldozatok családjaival és próbálják rekonstruálni a történteket. Ők megszereztek a nyomozóktól olyan drónfelvételeket, amelyeken az látszik, hogy az állami katonák olyan területeken jelentek meg a gyilkosságok lehetséges időpontjában, ahol semmi keresnivalójuk nem lett volna. Ezeket a helyszíneket jelölték meg a gyilkosságok potenciális helyszíneként. A film és a 9. évforduló hatására a gyászoló családok idén szeptemberben utcára vonultak a fővárosban, hogy igazságot követeljenek az oktalanul meggyilkolt gyermekeikről - számolt be róla a Mirror.