kulcsár edina
Az incidens kapcsán emberölési kísérlet miatt indult nyomozás ismeretlen tettes ellen.
Nehézfémekkel megmérgezték az ukrán hírszerzés vezetőjének, Kirill Budanovnak a feleségét, Marianna Budanovát – jelentette titkosszolgálati forrásokra hivatkozva a Babel című ukrán hírportál. A lap beszámolója szerint a 30 nő állapota jelenleg stabil, de hosszabb ideig tartó kórházi ápolásra szorul.
Az eddig napvilágot látott információk szerint Marianna Budanová egészségi állapota már régóta folyamatosan romlott, a napokban pedig kórházba került, ahol kimutatták a mérgezést.
- mondta a Babelnak nyilatkozó forrás, aki hozzátette, hogy a kémfőnök felesége még biztosan napokig kórházban marad.
Az ügyben emberölési kísérlet miatt indult nyomozás ismeretlen tettes ellen. Az ukrán sajtó külön kiemeli: ha a hatóságok is bebizonyítják a mérgezés tényét, akkor az incidens a legsúlyosabb támadást jelentené egy magas rangú ukrán vezető családja ellen az ukrajnai háború kitörése óta.
Meg nem erősített hírek szerint a történtek után a hírszerzés több alkalmazottját is nehézfém-mérgezéssel diagnosztizálták. A súlyos tünetek feltehetően azért jelentkeztek elsőként Budanova feleségénél, mert a nehézfémek hamarabb leterhelik egy törékeny nő szervezetét.
Marianna és férje, Kirill Budanov 2014 óta házasok. Az ukrán kémfőnök egy korábbi interjúban elárulta, hogy a feleségével jelenleg az ukrán hírszerzés központjában élnek. Marianna 2021 júniusa óta Vitaliy Klitschko kijevi polgármester tanácsadójaként dolgozik, szakterülete a korrupció megelőzése, valamint a sport- és ifjúságpolitika.
Általában azt gondolják, hogy fémmérgezést kizárólag a nehézfémek okozhatnak, pedig a legtöbb fém valamilyen formában káros az emberi szervezetre. Vannak anyagok, amik oldott formában, mások önmagukban is veszélyesek. Az viszont egyértelmű, hogy az emberre legkárosabbak a nehézfémek, különösen az ólom, a higany és az arzén. A nehézfémmérgezés tünetei visszafordíthatatlan károsodást, vagy akár halált is okozhatnak.
A nehézfémmérgezés lényege, hogy az érintkezés hatására nehézfém molekulák kerülnek a szervezetbe. Ahogy ezek felhalmozódnak elkezdenek kötődni a sejtekhez és megakadályozzák, hogy azok ellássák a funkciójukat. A nehézfémek természetes módon keletkeznek a földkéregben, a felhasználásuk pedig igen elterjedt a hétköznapjainkban. Minimálisan így bejutnak a szervezetbe, de ez nem feltétlenül okoz gondot, ameddig egy bizonyos szintre nem halmozódnak fel.
A nehézfémek közül az ólom a leggyakrabban az ivóvízből kerülhet a szervezetbe, hiszen a régi vízvezetékek ólomból készültek. Emellett a halételek is tartalmazhatnak nehézfémeket. Az arzén több rovar- és gyomirtó készítményben is jelen van, belégzéssel, vagy a bőrrel érintkezve ezek is a szervezetbe juthatnak. A higannyal leggyakrabban a régi lázmérők esetében találkozhatunk.