KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.11.21.

Korrupció miatt leváltották az ukrán hírszerzés vezetőjét

A kormány határozott lépései ellenére továbbra is burjánzik a rendszerszintű korrupció az országban.

Azonnali hatállyal menesztették hétfőn az ukrán hírszerzés (Speciális Kommunikációs és Információvédelmi Szolgálat - SSSCIP) csúcsvezetőjét, miután a korrupcióellenes hatóságok 600 millió forintnak megfelelő összeg elsikkasztásával vádolták meg - jelentette több ukrán hírportál.

Korrupció miatt leváltották az ukrán hírszerzés vezetőjét

A Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) tájékoztatása szerint Jurij Scsigol egy számítógépes szoftverekre kiírt közbeszerzéssel trükközött. A pályázatot megnyerő külföldi cégnek az SSSCIP állítólag 223 millió hrivnyát fizetett egy kibervédelmi programrét, a kormánynak viszont már egy 285 milliós számlát nyújtottak be ugyanerről vásárlásról. A 62 milliós különbözetet aztán Scsigol, valamint a hírszerzés több magas rangú tisztségviselője offshore cégeken keresztül tisztára mosta, majd külföldi bankszámlákra utalta.

Hétfő délutáni közleményében az SSSCIP azt állította, hogy a beszerzés „a jelenlegi jogszabályoknak megfelelően történt” , és a kormányhivatal beszerzési folyamatai pedig „összetettek”, „felkészülést és megértést” igényelnek.

Nem ez az első átrendeződés az ukrán biztonsági és különleges szervek vezetésében az utóbbi időben. Múlt hét pénteken vált ismertté, hogy menesztették Olekszandr Taraszovszkijt, az Ukrán Külföldi Hírszerző Szolgálat vezetőjének helyettesét. November 3-án Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Viktor Horenko, a különleges műveleti erők parancsnoka helyére Szerhij Lupancsukot nevezte ki.

Vasárnap Zelenszkij bejelentette, hogy menesztette az ukrán hadsereg egészségügyi erőinek parancsnokát. Tetyana Osztascsenko helyére Anatolij Kazmircsukot nevezte ki, aki korábban a kijevi Nemzeti Katonai Orvosi Klinikai Központot vezette.

A történtek kapcsán érdemes elmondani, hogy a kormány határozott lépései ellenére továbbra is burjánzik a rendszerszintű korrupció Ukrajnában. Ezt igazolja annak a nemrégiben közzétett közvélemény-kutatásnak az eredménye is, miszerint 40 százalékról tavaly 64 százalékra emelkedett azoknak az ukránoknak az aránya, akik szerint a korrupció komoly problémát jelent. A felmérés apropóját az adta, hogy Voldomir Zelenszkij elnök széleskörű reformba kezdett, melynek következtében számos magas rangú ukrán vezetőt, többek közt Olekszij Reznyikov korábbi védelmi miniszter is lemondatták.

Az ukrajnai korrupció mértékével a nyugati vezetők is tisztában vannak. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság volt elnöke nemrég például azt mondta, hogy Ukrajna egy velejéig korrupt ország, így az elhamarkodott EU-tagság sem nekik, sem az uniónak nem válna hasznára.

„Bárki, akinek bármi köze is volt valaha Ukrajnához, az tudja, hogy ez egy olyan ország, amely a társadalom minden szintjén korrupt. Az erőfeszítések ellenére nem állnak készen az uniós csatlakozásra, hatalmas belső reformfolyamatokra van szükségük”

- fogalmazott a volt uniós elnök, aki leszögezte, hogy nem szabad hamis ígéretekkel ámítani az ukrán népet, mivel már így is nyakig ülnek a szenvedésben.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek