kulcsár edina
A német kormány azt hitte, könnyen be lehet terelni majd az ukrán menekülteket a munkaerőpiacra. Tévedtek.
A Németországba menekült ukránok elsöprő többsége a kormányzati támagatások ellenére sem hajlandó munkát vállalni - írja egy országos felmérésre hivatkozva a Der Spiegel német hírmagazin online kiadása. A portál beszámolója szerint jelenleg 700 ezer munkaképes ukrán tartózkodik életvitelszerűen az országban, azonban mindössze a töredékük, 19 százalékuk állt munkába.
„Kiábrándító” – így jellemezte a helyzetet Matthias Jendricke, a thüringiai Nordhausen megyei tanácselnöke. A szociáldemokraták (SPD) politikusa ezt megelőzően úgy vélte, az ukránokat könnyebben lehet majd integrálni a német munkaerőpiacra, mint más menekülteket, bevándorlókat. Az orosz támadást követő hetekben még Berlinből buszokkal is hozatott ukrán menekülteket a megyébe, ugyanis sürgősen munkaerőre volt szükségük. A politikus szavai szerint „teljesen rossz irányba mentek a dolgok”, ugyanis a menekültek töredéke akart csak bekapcsolódni a munka világába, a többség segélyen él.
– mondta Joachim Walter CDU-s politikus a napvilágot látott statisztikákra reagálva. Szerinte elsősorban a magas állami kifizetéseket okolhatóak ezért, „ugyanis ez nem igazán ösztönzi az embereket arra, hogy itt dolgozzanak. Mint mondta, a megyéje mintegy 3400 ukrán menekültet fogadott be, közülük csak hatvanan dolgoznak azóta. A felnőttek többsége – azaz 1960 ember – segélyt kap, és jelenleg mindössze 720 menekült tanul németül.
A Spiegel szerint rengeteg olyan politikus van, aki aggodalmát fejezte ki az ukránok munkavállalási hajlandóságával kapcsolatban. A német megyei tanács néhány hete azt követelte, hogy az újonnan érkező ukrán háborús menekültek ne kapjanak azonnal polgári jövedelmet Németországban. A lap megjegyzi, hogy jelenleg csak körülbelül 19 százaléka dolgozik azoknak az ukrán menekülteknek, akik Németországban vannak, és munkaképesek, biztosított munkájuk van – más európai országokban ez az arány néhol jóval magasabb.
Októberben Hubertus Heil német munkaügyi miniszter bemutatta a „munkahelyi turbó” kezdeményezést, hogy megkönnyítse az ukrán menekültek munkához jutását. A tervek szerint a munkaképes és állampolgársági ellátásban részesülő ukránoknak hathetente kell majd felkeresniük a munkaügyi központot, utóbbi pedig aktívabban közvetít majd számukra ajánlatokat. Az ellátásokat csökkenthetik, ha a menekültek nem tesznek eleget a kötelezettségeknek.