kulcsár edina
A döntést a biztonsági környezet változásaival indokolták.
Az amerikai Védelmi Minisztérium hétfőn bejelentette, hogy megkezdi a B61-es típusú atombomba egy új változatának kifejlesztését - írja a Fox News. Az illetékes minisztérium közlése szerint már a héten a Kongresszus jóváhagyását és finanszírozást fogják kérni a programhoz, amely az elsődleges becslések szerint 12 milliárd dollárt emésztene föl.
A B61-13 névre keresztelt új típusú gravitáció atombomba maximálisan 360 kilotonna robbanóerővel rendelkezne, ami 24-szer erősebb, mint a második világháború végén Hirosimára ledobott "Little Boy" atombomba.
Az új bomba számos repülőgépről, köztük a B-2-es és B-21-es bombázókról, valamint az F-15-ös, F-16-os és F-35-ös vadászgépekről is bevethető lesz. A fegyver nevében található "gravitáció" szó arra utal, hogy repülőgépről ledobva egyszerűen a földre zuhan. Nincs bennük rakétameghajtás, viszont irányított farokrésszel rendelkeznek, amely képességet ad arra, hogy a levegőben manőverezzenek. A bombákat a hangsebesség kétszeresével is ki lehet majd lőni, így 31 másodperces késleltetéssel rendelkeznek, hogy a célba juttató repülőgép ki tudjon menekülni a robbanás hatósugarából.
A B61-13 robbanófeje az egyik legsokoldalúbb lesz az amerikai nukleáris arzenálban, ugyanis a robbanóereje a célponttól függően növelhető vagy csökkenthető, így akár kis, akár közepes hatóerejű fegyver is lehet.
A Védelmi Minisztérium közlése szerint B61-13-as bombák a régebbi B61-7-eseket váltanák le. Ebből a típusból jelenleg nagyjából 100 darab van európai bázisokon tárolva, főleg Németországban és Olaszországban.
- fogalmazott az új atombombák kapcsán John Plumb űrpolitikáért felelős helyettes védelmi miniszter, aki hozzátette: "a B61-13 ésszerű lépést jelent a biztonsági környezet kihívásainak kezelésére".
A bomba fejlesztésének bejelentés két héttel azután történt, hogy az Egyesült Államok földalatti vegyi robbanást hajtott végre egy nevadai nukleáris kísérleti területen, ami az első ilyen típusú robbantás volt 1990-es évek eleje óta. Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy ha az Egyesült Államok folytatja az ilyen és ehhez hasonló nukleáris kísérleteket, Moszkva is követni fogja a példáját.