RETRO RÁDIÓ

Tévedésből Disneylandben kötött ki több száz EP-képviselő

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2023. 10. 16. 18:05

Sokan úgy kommentálták a történteket, hogy a törvényhozók végre oda kerültek, ahova valók...

Egy vasúti jelzőhiba miatt a párizsi Disneylandbe szállított több száz Európai Parlamenti képviselőt az a vonat, amely eredetileg Strasbourgba indult Brüsszelből - írja a Politico. A hírportál beszámolója szerint a mozdonyvezető csak akkor vette észre a rendkívül szórakoztató, de annál kellemetlenebb kitérőt, amikor megpillantotta az élménypark könnyen felismerhető kastélyának tornyait.

Tévedésből Disneylandben kötött ki több száz EP-képviselő

Történelmi okokból az Európai Parlamentnek hivatalosan két székhelye van: egy Brüsszelben, egy pedig Strasbourgban, ezért az EP-képviselők havonta ingáznak a két város között. Hogy a törvényhozók életét megkönnyítsék, az EU rendszeresen külön vonatjáratokat indít számukra, ami expressz üzemel Strasbourg és Brüsszelt között. A francia és belga köznyelvben ezt a "vándorlást" gyakran nevezik "vándorcirkusznak", magát a testületet pedig „Miki egér parlamentnek”, ami külön pikantériát ad a történteknek. 

A Politico beszámolója szerint a pénteken indított "strasbourgi gyors" a párizsi Charles de Gaulle repülőteret elhagyva vétett el egy kanyart, negyvenöt perc múlva pedig Disneylandbe kötött ki. A kitérő végül több óra kiesést jelentett a vonaton utazó EP-képviselőnek, akik a kelletlenség ellenére próbálták elviccelni a történteket.

Samira Rafaela holland EP-képviselő X-en (korábban Twitter) közzétett egy vidám limonádé-szürcsölős bejegyzést Mohammed Chahim képviselőtársával a vonat büfékocsijából, amelyhez azt írta: „Disneyland-csapat”

Emmanuel Foulon parlamenti asszisztens is lecsapta a labdát, ő azzal viccelődött, hogy a Parlamentnek most át kell vennie Disneyland szlogenjét, nevezetesen: „Ahol az álmok valóra válnak”.

„Mi NEM egy Miki egér parlament vagyunk” – mondta a magyarellenes kirohanásairól ismert Daniel Freund német EP-képviselő.

A történtek kapcsán több politikai elemző is azt javasolta, hogy Európai Parlamentnek fel kéne hagynia a kétlaki élettel. A testületnek hivatalosan Strasbourgban van a székhelye, de ma már az EP-képviselők az év nagy részében Brüsszelben tartózkodnak, és havonta csak három és fél napra vándorolnak át a francia városba az asszisztenseikkel, gyakornokaikkal, az EP titkárságával, és a többi uniós intézmény alkalmazottjaival együtt. 

A képviselők többsége ugyancsak azt szeretné, hogy az Európai Parlamentnek csak egy székhelye legyen, de ebben az ügyben tehetetlenek, mivel az uniós alapszerződés kötelezi őket. Ezen csak a tagállamok egyhangú döntésével lehetne változtatni, de a franciák foggal-körömmel elleneznek bármilyen változtatást. Strasbourg városának ugyanis hatalmas gazdasági csapás lenne az Európai Parlament elköltöztetése. A plenáris ülések alkalmával a meseszép kisvárosba több ezren érkeznek, szinte lehetetlen szállást találni a környéken, a Brüsszelből Strasbourgba tartó vonatok, repülők pedig teljesen betelnek.

Az Európai Számvevőszék 2014-ben kiszámolta, hogy EU évi 113,8 millió eurót (nagyjából 35 milliárd forintot) spórolna, ha a képviselők nem ingáznának minden hónapban Brüsszel és Strasbourg között.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.