Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
KÜLFÖLD

Szerző K. C.

Létrehozva: 2023.10.04.

Nem húzott kesztyűt a kertészkedéshez, majdnem belehalt egy nő

Egy különleges baktériumfaj fertőzte meg a fiatal nőt, amit eddig csak három esetnél diagnosztizáltak az orvosok.

Egy ausztráliai nő lett a harmadik ismert személy, aki megfertőződött egy olyan baktériumfajjal, amely általában a szarvasmarhák és juhok halálos „fekete láb” betegségét okozza. Az esetet még szomorúbbá teszi, hogy a jelentések szerint ő az egyetlen, aki túlélte. 

Képünk illusztráció / Fotó: Pexels

Miután kesztyű nélkül kertészkedett macska karmolásoktól borított kezével a 48 éves nő, három napon keresztül hányingert és hányást tapasztalt, és fájdalmat is érzett a hasában, ami fokozatosan rosszabbodott. Kórházba került, ahol a vérvizsgálatok kimutatták, hogy a veséi és a mája leállt, és a vérében tejsav halmozódott fel - ez az anyag az izmok által nagy intenzitású testmozgás során termelt anyag, amely a szeptikus sokk jele - továbbá hasmenése is volt. 

Bár az orvosok a hasának CT vizsgálatakor nem találtak gyulladásra vagy fertőzésre utaló jeleket, elővigyázatosságból antibiotikumokat írtak fel neki. Öt órával később a hasi fájdalmai annyira erősödtek, hogy az orvosok újabb CT-vizsgálatot végeztek. Ezúttal egyértelmű volt, hogy a vastagbél begyulladt, akárcsak a vakbél, vagyis az a terület, ahol a vékonybél és a vastagbél találkozik, ezért felvették az intenzív osztályra. Két nappal később egy vérvizsgálat kimutatta, hogy ki a felelős a burjánzó gyulladásért: egy halálos baktériumfaj, a Clostridium chauvoei.

Ezek a baktériumok általában a talajban élnek spórák formájában, amik, ha lenyelik vagy belélegzik őket, bejutnak a véráramba, és az izomszövetbe. Amikor az izmok oxigénszintje csökken, például edzés közben, a spórák kicsíráznak és toxinokat termelnek, köztük olyanokat, amelyek elpusztítják a vérsejteket és a DNS-t lebontó enzimeket. 

Néhány nappal később azonban a hasi fájdalom és a hasmenés visszatért. Egy újabb CT-vizsgálat lyukakat mutatott ki a vastagbélben, amelyekről később bebizonyosodott, hogy a belek szövetelhalása. Ennek következtében az orvosok eltávolították a vastagbél jobb oldalát, és sztómát helyeztek be, ami a vastagbél átirányítását jelenti a hasüregben lévő lyukon keresztül, hogy a széklet továbbra is távozni tudjon a szervezetből. Két és fél héttel később a nő egészségi állapota helyreállt, és három hónap múlva eltávolíthatták a sztómát - írja a LiveScince. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek