tóth gabi
A politikust egy pártrendezvényen szúrták vállon tűvel.
Kórházba szállították a radikálisan jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnökét, miután egy bajorországi pártrendezvényen megtámadták. A hatóságok egyelőre nem adtak hivatalos tájékoztatás a Tino Chrupallát ért atrocitás részleteiről, de rendőrségi forrásokra hivatkozva már több hírportál is arról számolt be, hogy a politikust feltehetően méreginjekcióval szúrták meg, és jelenleg intenzív osztályon fekszik válságos állapotban.
Tino Chrupalla a bajorországi Ingolstadtban támadták meg, miközben a helyi parlamenti választások AfD-s csúcsjelöltje, Katrin Ebner-Steiner mellett kampányolt. A pártelnök épp a színpad fele igyekezett, hogy beszédet tartson, amikor egyszer csak rosszul lett. Egy osztrák újságíró közösségi médiás beszámolója szerint Chrupalla összeesett a tömegben, és az életveszélyes "anafilaxiás sokk" tüneteit produkálta.
Többek elmondása szerint a támadás helyszínén egy fecskendőt találtak, a rendezvényt biztosító rendőrök pedig kettő fiatal férfit gyanúsított meg a támadással, akik feltehetően a politikus felkarjába szúrták bele az injekciót. A rendőrök fehérneműig átkutatták őket, majd mindkettőt elengedték.
– fogalmazott a támadás kapcsán Ebner-Steiner a Welt hírportálnak.
„Chrupalla állapota rendkívül súlyos” – mondta egy csütörtök reggeli sajtótájékoztatón Thomas Dietz, AfD parlamenti képviselője, aki ugyanabból a szászországi választókörzetből származik, mint Chrupalla.
A támadás kapcsán érdemes felidézni, hogy nemrég az AfD augsburgi elnökét, és helyi önkormányzati képviselőjét verték össze brutálisan a nyílt utcán. Andreas Jurca elmondása szerint épp egy barátjánál rendezett grillpartiról tartott hazafele, amikor egy csapat fiatal keresztezte az útját, akik minden előzmény nélkül hátulról földre rántották, lefújták könnygázzal, majd 5 percen keresztül fadeszkákkal ütötték. A támadás következtében Jurca elvesztette az eszméletét, valamint súlyos zúzódásokat szenvedett az arcán és az egész testén.
A politikus szerint radikálisan baloldali Antifa "terroristái" csaptak le rá. Mint fogalmazott, a támadók fekete és terepszínű ruhát viseltek, az arcukat eltakarták, és az Antifa jól azonosítható jelképeit viselték.
A legújabb közvélemény-kutatások szerint az AfD a második legnépszerűbb párt Németországban a CDU/CSU után. A biztos választók körében 20-21 százalék a támogatottsága.
Az AfD az összes többi intézet adatai szerint is jelentősen erősödött az utóbbi hónapokban, és a szociáldemokratákat (SPD) megelőzve előlépett az ország második számú politikai erejévé. Ezzel párhuzamosan a két nagyobbik kormánypárt fokozatosan gyengült, az SPD választói támogatottsága a tavasszal regisztrált 20-21 százalékos sávból 18 százalékra süllyedt, a Zöldek ugyancsak a 20 százalék feletti szintről 15-16 százalékig gyengültek, míg a liberális FDP támogatottsága egy-két százalékponttal az 5 százalékos bejutási küszöb felett stagnál.
A legnagyobb támogatottsággal rendelkező politikai erő továbbra is a CDU/CSU jobbközép pártszövetség, amely a Politbarometer adatai szerint 28 százalékon áll, gyengült a tavasz elején regisztrált 30 százalékhoz képest, ami a kutatás szerint azt jelzi, hogy az ellenzéki szövetség nem tudja kihasználni a kormány munkájával szembeni választói elégedetlenséget.
A ZDF választókorú népességre reprezentatív felmérésében azt is kimutatták, hogy
Ez a vélemény az AfD táborában is megjelenik, támogatóik 10 százaléka véli úgy, hogy a párt veszélyezteti a demokratikus berendezkedést.
Kimutatták egyebek mellett azt is, hogy a német választók 78 százaléka szerint az AfD politikájában széles körben megmutatkoznak szélsőjobboldali nézetek. Az AfD-szavazók 18 százaléka is ezt tapasztalja.
A jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) nevű párt betiltására és vezetőinek bebörtönzésére buzdító posztot tett közzé korábban az egyik német menekültmentő szervezet vezetője.
Mint ismert, az AfD ellenzi a tömeges illegális migrációt, valamint a további migránsok letelepítését Németországba. A párt az ukrajnai háború miatt kirobbant energiaválság idején is jelentős szerepet vállalat a megélhetési költségek drágulása ellen utcára vonuló emberek tüntetésein is.
Áttörést ért el az Alternatíva Németországért nevű párt a nyár közepén. A nyolc éve alapított, bevándorlásellenes politikai formáció jelöltjét választották meg a járási hivatal élére a türingiai Sonnebergben. Az AfD jelöltje annak ellenére tudott győzni, hogy a fősodratú pártok mind ellene kampányoltak.
Tapssal és üdvrivalgással fogadták a voksolás eredményét az Alternatíva Németországért standjánál. A nyolc éve alapított – és a fősodratú politikával az első pillanattól szemben álló – párt most először nyert regionális választást. Jelöltük, Robert Sesselmann irányíthatja a következő hat évben a sonnebergi járást, miután magabiztosan nyerte a második fordulót.
„Helyhatósági választási győzelmet arattunk. Mi kezdettől fogva azt mondjuk, hogy ezen a szinten, a városok, a járások szintjén akarunk változást elérni az emberek érdekében. Sonnebergben kezdtük, de nem állunk meg itt. Ez még csak a kezdet” – értékelte az eredményt az AfD szövetségi parlamenti frakciójának vezetője még a helyszínen.
A bajorországi Frank-erdő és a türingiai erdő határán fekvő Sonneberg Németország egyik legkisebb járása. Az elsősorban idegenforgalmáról és kézműves iparáról ismert járást mindössze öt város és három további település alkotja. Kevesebb mint 57 ezren lakják.
„Sajnos ez nem olyan volt, mint a korábbi helyhatósági választások. A választók nem a jelöltekre, hanem az általuk képviselt pártokra szavaztak. Betett nekünk a szövetségi kormány vállalhatatlan politikája” – mondta a CDU-s politikus vasárnap, utalva a Scholz-kormány által a Bundestagon átvert legújabb munkaerőpiaci, illetve klímapolitikai törvényekre.
A németországi szélsőségesekről készített beszámolójuk ismertetése során a hivatal elnöke arról beszélt: Németországra ma a legnagyobb veszélyt az AfD jelenti, és felszólított mindenkit, hogy ne szavazzon a párt jelöltjeire.
Mindennek ellenére a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az Alternatíva Németországért Türingiában, Szászországban és Brandenburgban is győzhet a jövő évi tartományi választásokon. A bevándorlásellenes párt jelenleg a második legnépszerűbb politikai formáció Németországban a CDU mögött, megelőzve a kormányzó szociáldemokratákat is.
Noll Katalin, az M1 berlini tudósítója arról számolt be, hogy nagyon sok erő összefogott az AfD ellen: „Berlinből a vezető politikusok, szociáldemokraták, a Zöldek, szabaddemokraták és a Die Linke képviselői is felszólították a szavazókat, hogy ne az AfD-re adják le a voksukat. Továbbá egy Sonnebergtől száz kilométerre lévő édességgyár megpróbálta megvesztegetni a szavazókat, azt ajánlotta, hogy ha a 49 százalékot eléri a szavazáson a részvételi arány, akkor egy-egy százalék kedvezményt ad a termékeikre. Ez sem segített, győzött az AfD jelöltje. Egyértelművé teszi ez a választás, hogy az emberek nem elégedettek az országos politikával, hiszen Robert Sesselmann országos témákkal kampányolt, mint a bevándorlás, az ukrajnai fegyverszállítás és az egyre romló életszínvonal Németországban. Az AfD politikusai úgy élték meg ezt a győzelmet, mint egy első lépést.
Türingia miniszterelnöke, Björn Höcke egy villámcsapásnak nevezte.
Azt az álmot dédelgeti az AfD, hogy a következő szövetségi parlamenti választáson kancellárjelöltet is indít, akinek a személyéről később fognak dönteni” – mondta el Noll Katalin.